پرش به

برای استفاده از تمام امکانات انجمن باید عضو شوید.
اگر قبلا عضو شده اید باید وارد انجمن شوید.
عضویت ... ورودتصویر
* * * * * 1 رای

تحلیل آزمون کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر سال 91

مهندسي کامپیوتر کارشناسي ارشد تحليل آزمون کارشناسي ارشد کنکور و تحصيلات تکميلي

 • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
بدون پاسخ

#1 مدیر انجمن

مدیر انجمن

  مدیر کل

 • مدیر کل
 • 143 ارسال
 • تاریخ عضویت :
  پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۳
  • جنسیت:
   آقا
  • مقطع تحصیلی:
   لیسانس
  • رشته تحصیلی::نفت

  ارسالی شنبه ۱۹ مهر ۹۳

  دروس تخصصی نرم افزار
  در آزمون كارشناسي ارشد 91 (بهمن 90)، اين بخش با كاهش 4 سؤال روبه‌رو بود و عمدتاً با پاسخ‌دهي به 8 سؤال، به درصد قابل قبول 50%، براي رسيدن به دانشگاه‌هاي برتر رسيد اما سطح سختي سؤالات نسبت به سال گذشته (آزمون 90) كمي سخت‌تر بود لذا اين مطلب نيز كمي دورتر از ذهن به نظر مي‌رسيد. درس‌هايي كه در اين قسمت مطرح مي‌شوند به ترتيب:

  طراحي كامپايلر
  در آزمون كارشناسي ارشد سال 91(بهمن 90)، با كمال تعجب از درس طراحي كامپايلر فقط 2 سؤال مطرح شده بود كه هر 2 سؤال آن از گرامرها طراحي شده بود اما يك سؤال آن به كلي جديد بود كه در هيچ منبعي كه مرتبط با آزمون كارشناسي ارشد باشد قابل مشاهده نبود. پاسخ دادن به اين سؤال نياز به دانش خارج از كتب داشت. اما سؤال ديگر آن از سؤالات معمول بود كه با حفظ كردن يك سري قواعد قابل پاسخگويي بودند.

  طراحي زبان‌هاي برنامه‌سازي
  از اين درس نيز 1 سؤال كم شده بود، 1 سؤال حفظي و 3 سؤال محاسباتي طراحي شده بود، همه‌ي سؤالات از مفاهيم معمول بوده كه به راحتي با تسلطي متوسط نسبت به درس، قابل پاسخگويي بودند. حوزه ايستا و پويا مباحث از جاعات و نحوه‌ي ذخيره‌سازي آرايه از مسائلي بود كه در آزمون سال 91 مطرح شده بود و سال گذشته نيز سؤالات از همين مباحث بود.

  طراحي الگوريتم
  درس طراحي الگوريتم از مباحث تخصصي نرم‌افزار به شمار مي‌رود و در آزمون كارشناسي ارشد كامپيوتر سال 91 (بهمن 90) بدون كاهش تعداد سؤال در دروس تخصصي نرم‌افزار قرار داده شده بود. مباحث مورد نظر طراحان تست آزمون ارشد از دسته‌ي مباحث تكرار شونده‌ي اين درس بودند و با تسلط متوسط و بالاتر به راحتي مي‌توان به سؤالات پاسخ داد. 1 سؤال از مباحث حفظي و ديگر سؤالات نياز به محاسبه و تفكر داشت. 1 سؤال از روابط بازگشتي 1 سؤال از مرتب‌سازي، 3 سؤال از پيچيدگي الگوريتم‌ها و 2 سؤال از مباحث درخت‌ها مطرح شده بود كه علاوه بر موارد گفته شده مي‌توان آن‌ها را در دسته‌هاي ديگري نيز جا داد.

  پايگاه داده
  در آزمون كارشناسي ارشد سال 91 (بهمن 90)، آخرين درسي كه پاسخ داده مي‌شود، درس پايگاه داده است و معمولاً سؤالات مطرح شده در اين درس سؤالات ساده‌اي هستند. 2 سؤال از جبر رابطه‌اي، 1 سؤال از مفاهيم اصلي و پايه‌ي پايگاه داده‌ها و 1 سؤال نيز از فرم‌هاي نرمال پرسيده شده بود كه نسبت به آزمون سال 90، 1 سؤال از سؤالات اين درس كم شده بود. سطح سختي سؤالات آزمون كارشناسي ارشد 91 نسبت به سال گذشته ساده‌تر بود اما نياز به دقت بيشتري براي پاسخ‌دهي داشت.
   
  دروس مشترک
  اين دسته از دروس مهم‌ترين بخش از دروس كارشناسي ارشد كامپيوتر بوده و با كسب درصدي در حدود 50 از آن، مي‌توان قبولي در يكي از دانشگاه‌هاي برتر كشور را تضمين كرد. در آزمون كارشناسي ارشدكامپيوتر سال 91 (بهمن 90)، در اين دروس نيز با كاهش سؤال روبه‌رو بوديم، لذا اهميت آن‌ها افزايش يافته بود. در اين مجموعه از دروس، ساختمان داده ـ نظريه زبان‌ها و ماشين‌ها ـ مدارهاي منطقي ـ معماري كامپيوتر و سيستم عامل سوال طرح مي‌شود.

  ساختمان داده
  در كنكور كارشناسي ارشد سال 91، سؤالات ساختمان داده از نظر تعداد تغييري نكرده بود و اين مطلب اهميت بيشتر اين درس را نشان مي‌دهد. از طرفي سطح سختي سؤالات نسبت به سال گذشته ساده‌تر شده بود به طوري كه يكي از سؤالات حتي با حفظ كردن يك فرمول بسيار ساده قابل حل بود و كمتر از 30 ثانيه وقت براي جواب دادن نياز داشت.
  سؤالات ساختمان داده معمولاً به طريقي مطرح مي‌شوند كه هر سؤال از آن نيازمند تسلط به فصل‌هاي مختلفي از آن درس مي‌باشد لذا به سختي مي‌توان هر سؤال را در دسته‌بندي خاصي جا داد. لذا به جاي دسته‌بندي سؤال‌ها، به فصل‌هايي كه تسلط در آن‌ها لازم است اشاره مي‌كنيم.
  * روابط بازگشتي
  * تجزيه و تحليل پيچيدگي الگوريتم‌ها
  * درخت‌ها
  * هرم (heap)
  كه از مهم‌ترين فصل‌هاي گفته شده فصل درخت است كه 3 سؤال امسال را به خود اختصاص داد كه سوال‌ها مرتبط با مطالب اين فصل بود.

  نظريه زبان‌ها و ماشين‌ها
  در آزمون كارشناسي ارشد كامپيوتر سال 91 (بهمن 90)، يك سؤال از درس نظريه زبان‌ها و ماشين‌ها كاهش يافته بود و تعداد سؤالات آن به 5 سوال رسيده بود.
  1 سؤال از اين درس به محفوظات مرتبط و فصل‌هاي ابتدايي مباحث اين درس اختصاص داده شده بود، از طرفي فصل‌هاي ماشين‌ها از جمله ماشين‌هاي قطعي، غير قطعي، تورينگ و PDAها از قلم افتاده بودند. بيشتر از گرامرها و مباحث زبان‌ها سؤال مطرح شده بود.
  2 سؤال از زبان‌ها
  2 سؤال از گرامرهاي مستقل از متن و حساس به متن و زبان‌هاي مرتبط
  1 سؤال صرفاً از گرامرها مطرح شده بود.

  مدارهاي منطقي
  در آزمون كارشناسي ارشد كامپيوتر سال 91 (بهمن 90)، سؤالات مدارهاي منطقي نيز بدون كاهش مطرح شده بودند و اين مطلب اهميت خاص اين درس را نشان مي‌دهد.
  مباحث سؤالات اين درس، اغلب به صورت تركيبي پرسيده مي‌شوند اما به طور اجمالي مي‌توان گفت كه 2 سؤال از ساده‌سازي توابع منطقي، 3 سؤال از مدارهاي ترتيبي و 1 سؤال نيز از مدارهاي تركيبي مطرح شده بود.
  با توجه به سر راستي سؤالات اين درس، اغلب مي‌توان به راحتي به سؤالات پاسخ داد اما با توجه به مفهومي بودن سؤالات اين درس پيشنهاد مي‌شود كه مباحث آن به طور كامل فراگرفته شده و سپس با تمرين و مهارت فراوان به سؤالاتي از اين قبيل پاسخ داده شود. از لحاظ سختي در مقايسه با سال گذشته تقريباً سطح سؤالات را مي‌توان برابر دانست و ميزان سختي آن‌ها نيز متوسط بود.

  معماري كامپيوتر
  درس معماري كامپيوتر، از درس‌هايي است كه علاوه بر نياز به تسلط فراوان به مباحث، نياز به محاسبات و دقت نيز دارد. اين درس نيز از دروس مهمي بوده كه تعداد سوالات آن در آزمون كارشناسي ارشد 91(بهمن 90)، كاهش نيافته است. 4 سؤال از 6 سؤال اين درس محاسباتي بوده كه نياز به دقت فراوان و 2 سؤال باقي مانده نيز مفهومي و نياز به تفكر فراوان داشت. سؤالات اين درس سخت‌تر از بقيه‌ي دروس مشترك بوده و پاسخ دادن به آن‌ها نياز به دقت بيشتري نسبت به بقيه دروس داشت.

  سيستم عامل
  در آزمون كارشناسي ارشد 91، نسبت به سال گذشته، 2 سؤال از درس سيستم عامل كاهش پيدا كرده بود كه با توجه به اين مسئله اهميت اين درس، افزايش يافته اما با توجه به سبك سؤالات مطرح شده در آزمون 91، بعضي از سؤالات اين درس صرفاً به قصد اين كه داوطلب را پريشان كند ارائه شده بودند. يكي از سؤالات اين درس به گونه‌اي طراحي شده بود كه لازم بود نصف صفحه، مطلب خوانده شود تا به يك سؤال پاسخ داده شود به نظر مي‌رسيد كه بهتر بود بلافاصله با ديدن اين سؤال قيد نمره‌ي آن را زد و به سراغ بقيه سؤالات رفت. امسال مباحث اين درس بيشتر حول و حوش مسائل دسترسي مشترك به منبع مشترك و روش‌هاي مديريت آن مطرح شده بود. 1 سؤال از سمافورها، 1 سؤال از دسترسي همزمان با واحد مشترك، 1 سؤال از الگوريتم‌هاي زمان‌بندي و 1 سؤال از مديريتي حافظه ارائه شده بود كه همگي محاسباتي و وقت‌گير بودند.

   

  ریاضیات
  در آزمون كارشناسي ارشد مهندسي كامپيوتر سال 91 (بهمن 90)، تغييراتي داشتيم از جمله برگزار شدن آزمون در يك روز (سال‌هاي گذشته آزمون‌ها در 2 روز برگزار مي‌شدند). رشته‌هاي مهندسي برق، مهندسي كامپيوتر و رشته رياضي سه رشته‌اي بودند كه طي 2 روز برگزار مي‌شدند اما نهايتاً 1 روزه شدند. براي رسيدن به اين منظور از تمامي قسمت‌ها تعدادي سؤال كم شد كه طي آن درس رياضيات نيز از 20 سؤال به 16 سؤال كاهش پيدا كرد.
  سهم تمامي دروس چهارگانه رياضيات رشته مهندسي كامپيوتر 4 سؤال بود و نسبت به سال گذشته كاهش 1 سؤال در هر درس را شاهد بوديم.

  رياضي مهندسي:
  در آزمون سال 91، بودجه‌بندي سوالات به صورتي بود كه 1 سؤال از معادلات مشتقات جزئي،
  1 سؤال از انتگرال مختلط،
  1 سؤال سري فوريه،
  1 سؤال سري مختلط (بسط‌هاي لوران و بسط تيلور)،
  مطرح شده بود سؤالات رياضي مهندسي از نظر اين كه تعداد آن‌ها نيز كمتر شده بود اهميت زيادتري پيدا كرده‌اند اما از نظر سختي سؤالات به نسبت آزمون كارشناسي ارشد سال 90 راحت‌تر بودند.

  درس آمار و احتمالات مهندسي:
  اين درس از دروسي است كه معمولاً داوطلبين به سؤالات آن پاسخ مي‌دهند كه امسال با توجه به كم شدن سؤالات اهميت آن افزايش يافته بود.
  1 سؤال از متغيرهاي تصادفي ـ يك سؤال از MLE (برآورد ماكزيمم درست‌نمايي)
  1 سؤال از تركيب و 1 سؤال از توزيع‌هاي گسسته داده شده بود. سؤال MLE سوالي رايجي بوده كه در سال‌هاي گذشته نيز اين مبحث سوال مطرح شده بود.

  درس محاسبات عددي
  اين درس جزو دروس اختياري مهندسي كامپيوتر است ولي براي ارشد جزو دروسي است كه الزاماً بايد خوانده شود. با وجود محاسبات زيادي كه در اين درس وجود دارد، در آزمون كارشناسي ارشد از راحت‌ترين دروس محسوب مي‌شود و معمولاً سؤالات غير پيچيده‌اي دارد كه با تسلط به يك سري فرمول مي‌توان آن‌ها را به راحتي جواب داد. امسال نيز سؤالات نسبتاً ساده‌اي در اين درس ارائه شده بود كه حتي يك سؤال آن را نيز مي‌توان با حفظ كردن يك سري قضيه پاسخ داد. انتگرال عددي داده شده بسيار ساده و به راحتي قابل حل بود. دستگاه‌ معادلات خطي داده شده نيز به دليل آين‌كه تنها حل يك مرحله از آن‌ نياز بود، بسيار ساده بود. مقادير ويژه نيز از قضيه گرچ گورين داده شده بود كه قضيه بسيار معروف و ساده‌اي است.
  در كل ساده‌ترين قسمت آزمون كارشناسي ارشد مهندسي كامپيوتر سال 91 همين درس بود كه با توجه به 16 سؤالي بودن رياضيات با پاسخ درست به اين 4 سؤال 25% سؤالات رياضي به دست مي‌آمد كه با توجه به بقيه سؤالات به راحتي مي‌شد كه درصدي نزديك 50% در اين درس كسب كرد.

  رياضيات گسسته
  در اين درس 2 سؤال نسبتاً ساده و 2 سؤال نسبتاً پيچيده‌تر ارائه شده بود. يك سؤال از اصول شمارش يك سؤال از روابط بازگشتي و حل آن‌ها يك سؤال حفظي از منطق گزاره‌ها و يك سؤال نيز از مبحث گراف داده شده بود. با توجه به اين كه سؤالات متوسطي از اين درس مطرح شده بود به راحتي داوطلب مي‌توانست درصدي نزديك به 50 % در كل رياضيات كسب كند كه درصد قابل قبولي براي رتبه‌هاي بالاست.
   
  هوش مصنوعی
  آنچه که در آزمون کارشناسی ارشد كامپيوتر سال 91 (بهمن 90)، در مجموعه کامپیوتر شاهد بودیم، تفاوت بارز در تعداد سوالات و زمان پاسخگویی نسبت به چندین سال گذشته است که اغلب دانشجويان از آن مطلع هستند.
  تعداد سوالات دروس تخصصی گرایش هوش مصنوعی نیز نسبت به سال گذشته در کل 25% کاهش یافته است. (20 سوال به 16 سوال کاهش یافته است) و پيرو آن مدت پاسخگویی نیز از 100 دقیقه به 80 دقیقه تغییر یافت. از دیگر نکات آزمون امسال که می¬توان به آن اشاره نمود، اشتباهات و توزیع نامناسب سوالات است. علاوه براین سوالات كارشناسي ارشد 91 در کل نسبت به سال¬های گذشته مفهومی¬تر و غیر قابل پیش¬بینی بودند؛ در نتیجه داوطلبین با مشکل تنظیم وقت مواجه شدند.

  مدارهای الکتریکی:
  در آزمون كارشناسي ارشد كامپيوتر سال 91 تعداد سوالات درس مدارهاي الكتريكي نسبت به سال گذشته کاهش قابل توجهی داشت و از 7 به 4 سوال تقلیل یافته بود. این درس عمدتاً دارای سوالاتی با راه¬حل‌های وقت¬گیر و طولانی است. تقریباً فرم کلی سوالات روتین بود. البته برخي سوالات مبهم و پيچيده بودند.

  طراحی الگوریتم:
  برخلاف کاهش کلی سوالات در آزمون كارشناسي ارشد كامپيوتر سال 91، سوالات درس طراحي الگوريتم کاهش نیافته و همانند سال گذشته 6 سوال مطرح شده بود كه نشان‌دهنده اهميت اين درس مي‌باشد و تمرکز طراح بر روی سوالات مفهومی بود. سوالات این درس نسبت به سوالات هوش مصنوعی نسبتاً سطح متعادلی داشت و پاسخ به آن¬ها نیازمند تسلط کافی در درس بود.

  هوش مصنوعی:
  سوالات هوش مصنوعی روند سال¬های پیش خود را حفظ نموده بود، البته سوالات جدیدی (شبکه بیزی و مسائل طرح-ریزی) هم به چشم می¬خورد که پاسخ به آن¬ها مستلزم تسلط داوطلبین بر تمامی مباحث این درس بود. لازم به یادآوری است که امكان افزایش این سوالات در سال آینده وجود دارد. سوالات این درس در کل از دشواری نسبی برخوردار و در مقایسه با سال¬های قبل دشوارتر و کمی متفاوت تر بود. همچنین سوالات هوش مصنوعی با تغییر چشمگیری مواجه نبود و نسبت به سال گذشته تنها یک سوال کمتر داشت.

   

  معماری کامپیوتر

  در آزمون کارشناسی ارشد كامپيوتر سال 91 (بهمن 90)، براي گرايش معماري شاهد بوديم كه تفاوت بارزي در تعداد سوالات و زمان پاسخگویی به آن‌ها وجود داشت. که کم ‌و بیش همگان از آن مطلع هستند.
  تعداد سوالات دروس تخصصی گرایش معماری کامپیوتر نسبت به سال گذشته در کل 25% کاهش یافته است. (20 سوال به 16 سوال کاهش یافت). مدت پاسخگویی نیز از 100 دقیقه به 80 دقیقه تغییر یافت. از دیگر نکات آزمون كارشناسي ارشد سال 91 که می¬توان به آن اشاره نمود، اشتباهات و توزیع نامناسب سوالات است. سوالات امسال در کل نسبت به سال‌های گذشته مفهومی¬تر و غیر قابل پیش¬بینی بودند؛ در نتیجه داوطلبین با مشکل تنظیم وقت مواجه شدند.

   

  مدارهای الکتریکی:
  در آزمون كارشناسي ارشد كامپيوتر سال 91 (بهمن 90)، سوالات مدارهاي الكتريكي نسبت به سال گذشته، دشوارتر طراحی شده بود. بر خلاف سال¬های گذشته سوالات روتین نبودند و نیازمند صرف وقت زیادی برای پاسخگویی آن¬ها بود و این باعث می¬شد که تا حد زیادی داوطلبین دچار اضطراب و ناامیدی شوند.

  الکترونیک دیجیتال و VLSI:
  فرم کلی سوالات در این دو درس روتین نبودند و نکته قابل توجه در مورد سوالات این دو درس این بود که، سوالات کاملاً مرتبط به هر دو درس بودند و زیاد قابل تفکیک به نظر نمی¬رسید. سوالات اغلب فهم دانشجویان را هدف قرارگرفته بودند. پس پيشنهاد مي‌شود اين درس كاملاً مفهومي خوانده شود.

  انتقال داده ها:
  آسان‌ترین درس آزمون كارشناسي ارشد كامپيوتر سال 91 (بهمن 90) در گرایش معماری کامپیوتر، درس انتقال داده¬ها محسوب می¬شود. سوالات این درس روند سال¬های پیش خود را حفظ کرده بود با این تفاوت که تعداد سوالات این درس در سال گذشته 5 و در آزمون امسال 4 سوال بود.

   

  زبان تخصصی

  در آزمون كارشناسي ارشد كامپيوتر سال 91 (بهمن 90)، مانند سال گذشته 15 سوال تخصصي زبان تخصصي مطرح شد. در آزمون زبان تخصصي كامپيوتر در سال 91 متون بسيار ساده، روان و ابتدايي مطرح شده بود كه با يك درك كلي داوطلب مي‌توانست به بيش از 10 تست به راحتي پاسخ دهد. در صورتي كه در سال 90، لغات و اصطلاحات بسياري توسط طراحان مطرح شده بود. در تحليل سوالات زبان تخصصي كامپيوتر مي‌توان گفت تقسيم‌بندي سوالات به دو بخش لغات تخصصي و درك مطلب با اين هدف بوده است كه داوطلبان گرامي متوجه باشند كه پاسخ‌دهي به سوالات زبان دو توانايي ايشان را مي‌طلبد.
  1ـ تسلط به لغات تخصصي
  2ـ تسلط به مهارت‌هاي 16 گانه درك مطلب
  توجه داشته باشيد كه حتي براي پاسخ‌دهي به سوالات درك مطلب نيز بايد لغات تخصصي را بدانيد. اما مهارت‌هاي 16گانه براي نيل به اين هدف است كه اگر داوطلبان در سر آزمون ارشد به متوني برخوردند كه مشكل بوده يا غير فهم است براي پاسخ‌دهي به اين گونه سوالات از مهارت‌هاي 16گانه درك مطلب استفاده كنند.

  همچنین به مهندسي کامپیوتر, کارشناسي ارشد, تحليل آزمون کارشناسي ارشد, کنکور و تحصيلات تکميلي نیز برچسب خورده است

  0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

  0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی