پرش به

برای استفاده از تمام امکانات انجمن باید عضو شوید.
اگر قبلا عضو شده اید باید وارد انجمن شوید.
عضویت ... ورودتصویر
* * * * * 1 رای

اطلاعات دفترچه کارشناسی ارشد رشته مهندسی كامپيوتر

مهندسی كامپيوتر کارشناسی ارشد دفترچه کارشناسی ارشد کنکور و تحصیلات تکمیلی

 • موضوع قفل شده این موضوع قفل شده است
بدون پاسخ

#1 مدیر انجمن

مدیر انجمن

  مدیر کل

 • مدیر کل
 • 143 ارسال
 • تاریخ عضویت :
  پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۳
  • جنسیت:
   آقا
  • مقطع تحصیلی:
   لیسانس
  • رشته تحصیلی::نفت

  ارسالی شنبه ۸ آذر ۹۳

  کنکور سراسری کارشناسی ارشد در رشته مهندسي کامپيوتر در قالب کد رشته 1277، در يک نوبت (صبح روز جمعه) انجام می­شود.
  در اين آزمون هر داوطلب دو دفترچه دريافت خواهد کرد. دفترچه اول شامل دروس زبان، ریاضیات و دروس مشترک است.
  در دفترچه دوم، داوطلب باید سوالات تخصصی گرایش­های مختلف را پاسخ دهد.
  این دفترچه شامل سوالات تخصصی گرایشهای معماری، نرم افزار و هوش می­باشد.
  تعداد سوالات هر دفترچه در کنکور کارشناسي ارشد مهندسي کامپيوتر بر طبق جدول زير بوده است:

  computer-uni.png
   مشخصات دفترچه کنکور ارشد سراسری در رشته مهندسی کامپیوتر

  کنکور دانشگاه آزاد اسلامی کارشناسی ارشد در رشته مهندسي کامپيوتر در قالب کد رشته 4720، در يک نوبت برگزار می­شود. در اين آزمون هر داوطلب یک دفترچه دريافت خواهد کرد که شامل دروس زبان، ریاضیات، دروس مشترک و دروس تخصصی گرایش­های مختلف است. سوالات تخصصی شامل سوالات سه گرایش مهندسی نرم افزار، معماری سیستم­های کامپیوتری و هوش مصنوعی می­باشد.
  تعداد سوالات هر دفترچه در کنکور کارشناسي ارشد مهندسی کامپیوتربر طبق جدول زير بوده است:


  computer-uni1.png
  مشخصات دفترچه کنکور ارشد آزاد در رشته مهندسی کامپیوتر

  1 - زبان
  در کنکور سال­هاي اخير دفترچه سوالات درس زبان و دفترچه سوالات دروس رياضي و مشترک ادغام شده است. در نتيجه اهمیت سوالات این درس کاهش یافته است. زیرا داوطلب می تواند در صورت عدم تمایل به مطالعه این درس، با اختصاص زمان اين دفترچه به دروس ریاضی یا مشترک، که ضريب بالاتري نيز دارند، این ضعف خود را جبران نمایدسوالات درس زبان 30 عدد است که از اين تعداد، 10 سوال لغت(به صورت جای خالی)، 5 سوال از گرامر و 15 سوال درک مطلب آمده است.
  در نتيجه براي کسب درصد مناسب در اين درس، در درجه اول تقویت دایره لغات و در مرحله بعد بالا بردن توانايي درک مطلب اهميت ويژه اي دارند.  براي تقويت دايره لغات از کتاب­هاي لغت(واژگان) موجود و براي تقويت درک مطلب بهترين منبع در درجه اول متون تخصصی آزمون سراسري سال­هاي قبل در رشته مهندسی کامپیوتر و دیگر رشته­ های نزدیک به آن مانند فناوری اطلاعات است.
   
   2 - ریاضیات
  در دفترچه دروس رياضي در آزمون کارشناسي ارشد رشته مهندسي کامپيوتر سوالاتي از چهار درس رياضي مهندسي، آمار و احتمال مهندسي، محاسبات عددي و ساختمان گسسته مطرح مي­شود. تعداد سوالات هر درس در آزمون سال 92 به اين صورت بود که دروس رياضي مهندسي و آمار و احتمال مهندسي هر يک 4 سوال، درس محاسبات عددي 3 سوال و درس ساختمان گسسته 5 سوال اختصاص يافت.
   
  2 - 1- ریاضی مهندسی
   در درس ریاضی مهندسی با چند  مبحث کلی سروکار داریم. بحث فوریه که شامل تبدیل توابع مختلف به سریهای فوریه، ویژگیهای مختلف این سری­ها، انتگرال­ها و تبدیلات فوریه میشود. بحث دوم، اعداد مختلط را شامل می­شود. ویژگی­های اعداد مختلط، توابع تحلیلی و ویژگی­های آنها، سری­ها و انتگرال­های مختلط و انتگرال­گیری به روش مانده است. بحث دیگر، نگاشت­های مختلط هستند. با اینکه این بخش را می­توان جزیی از ویژگیهای اعداد مختلط دانست، ولی به واقع با یادگیری ویژگی­های انواع مختلف نگاشت ها و رفتار هر تابع، به راحتی و بدون نیاز به اطلاعات گسترده، می­توان تست­های این مبحث را پاسخ داد. بحث آخر، معادلات با مشتقات جزیی است، که میتوان آنرا در قالب یکی از چهار بخش اصلی و به صورت مجزا در نظر گرفت. ویژگی­های کلی این معادلات و دسته بندی آنها از بخش­های اصلی این مبحث هستند.
  دقت كنيد درس رياضي مهندسي بر خلاف تفکر بیشتر داوطلبان، که آنرا درسی بسیار سنگین و وقتگیر می­دانند، درس نسبتا ساده ای بوده و دلیل اصلی این تفکر غالبا به ضعف پایه درسی داوطلبین در دوره کارشناسی بر­می­گردد. این درس معمولا دارای سوالات مشخصی است، یعنی پراکندگی سوالات در بین مفاهیم، نسبتا یکنواخت است.
   
  2- 2 - محاسبات عددی
  در این درس، بر خلاف درس ریاضی مهندسی، یک مبحث کلی تحت عنوان "خطا" داریم. این بحث که اولین فصل کتاب­ها و جزوات را در بر می­گیرد، ممکن است در هر کدام از روش­ها و الگوریتم­های فصول بعد مشاهده شود. دیگر مباحث این درس شامل حل عددی معادلات و دستگاه­ها، روش­های مختلف درونیابی و تقریب، انتگرال گیری و مشتق گیری عددی، حل معادلات دیفرانسیل،  حل عددی دستگاه­های معادلات می­شود. مباحث اخیر را می­توان بصورت کامل مجزا از هم در نظر گرفت. هر بخش یکسری فرمول محدود و مشخص  را معرفی  می­کند که یادگیری و طرز استفاده آنها مشکل خاصی ندارد. اساسی ترین مشکل در این درس انجام محاسبات نسبتا سنگین و تا چند رقم اعشار، بدون استفاده از ماشین حساب است. داوطلب باید در طول دوره مطالعه خود، پس از یادگیری مفاهیم نسبتا ساده، سرعت و دقت عمل خود را در انجام محاسبات دستی تقویت کند. دقت محاسبه اهمیت بالایی دارد، زیرا در بسیاری موارد تفاوت  گزینه­ها در رقم چندم اعشار است.
  در دوسال اخير روال قبلي سوالات اين درس کمي تغيير داشته و سوالات از آن رويه ساده و روتين تغييرات زيادي کرده اند و مباحث جديدتري در سوالات مطرح شده اند.
   
  2 - 3 - ساختمان­های گسسته
  این درس را می­توان از گسترده ترین دروس رشته کامپیوتر دانست. از طرفی این گستردگی باعث شده که همپوشانی و پیش نیاز بودن مباحث مختلف از بین رفته و داوطلب بتواند بر اساس علائق، توانایی­های خود و به نسبت شرایط و وضعیت علمی خود از بین مباحث مختلف، مباحث مورد نظر را انتخاب و مطالعه کند. در این درس مطالب مرتبط با منطق و جبر رابطه­ها یک فصل را در بر می­گیرند. نظریه مجموعه ها، روابط، توابع و ویژگی­های آنها بخش دیگری از این درس را تشکیل می­دهند. نظریه گراف و درخت­ها دیگر بخش مهم و البته وابسته به هم هستند. بخش نهایی، بخش مربوط به روابط و الگوریتم­های بازگشتی را شامل می­شود. همانطور که مشاهده می­کنید بخش­های فوق، کاملا از هم مجزا بوده و در اغلب موارد برای پاسخ­دهی به سوالات هر مبحث نیازی به اطلاع از دیگر مباحث نیست. در درس گسسته پيشنهاد مي شود بيشتر به  حل تست پرداخته و حتي الامکان تست­های رشته علوم كامپيوتر نيز بررسی شوند.
   
  2 - 4 - آمار و احتمالات
  از اهداف این درس آشنايي با مفهوم احتمال، تعريف متغير هاي تصادفي و مشخصات اصلي متغير هاي تصادفي دوگانه و تعميم آن به دنباله هاي تصادفي می تواند نام برد. مباحث مهم این درس عبارتند از  آشنايي با مفهوم مدل تصادفي، تئوري احتمال و تعاريف مربوطه،  احتمال شرطي، استقلال ، رخدادها و قضية بيز، مفهوم متغير تصادفي، انواع متغيرهاي تصادف، معرفي متغير هاي تصادفي خاص ، مانند يكنواخت، نمايي، باينري، دوجمله اي ، پواسون، نرمال و ... ، توابع متغيرهاي تصادفی، تعيين تابع چگالي و توليد، متغير تصادفي با توزيع دلخوا، آشنايي با آماره ها شامل ميانگين، واريانس، ميانه، تابع -مشخصه و كاربردهاي آنها هستند. 
  دقت كنيد كه در سال هاي اخير بيشتر سوالات از  فصل هاي انتهايي طرح مي شوند و داوطلبان بهتر است توجه وي‍ژه اي بر روي اين درس ها داشته باشند. به طوري كه در رشته مهندسي كامپيوتر در چند سال گذشته بر خلاف سالهاي پيش از آن كه سوالات به طور متعادل از تمام فصلها مطرح مي­شد، بخش عمده ای از سوالات به مباحث برآورد نقطه اي و آزمون فرض (بخش آخر درس) بوده است.  با اينكه در اين درس فصل مربوط به آناليز تركيبي و احتمال، به نظر پايه فصلهاي بعدي مي­باشند ولي در واقع براي پاسخ دادن به سوالات فصل آخر معمولا نيازي به تسلط بر اين مباحث وجود ندارد.
   
  3 - دروس مشترک
  این بخش، مهمترین بخش از آزمون سراسری رشته نرم افزار است. دروس اصلی این رشته که دارای ضریب 4 بوده و بالاترین ضریب را بین تمام دروس دارند. درس­های مدار منطقی، معماری کامپیوتر، ساختمان داده­ها، نظریه زبانها و ماشینها و در نهایت درس سیستم عامل در این بخش جای دارند. تا چند سال قبل، از هر یک از این دروس 6 سوال در آزمون مطرح می­شد، که در مجموع 30 سوال را تشکیل می­دادند. در چند سال اخیر در این روند تغییراتی ایجاد شده است. به این صورت که از دروس مدار منطقی و ساختمان داده، هر یک 7 سوال، درس نظریه زبانها و درس معماری کامپیوتر هر یک 6 سوال و درس سیستم عامل 4 سوال را به خود اختصاص می­دهند. البته این روال مجددا در آزمون سال 90 دچار تحول شده و به همان تعداد یکسان 6 سوال در هر درس تغییر یافت. در سال 91 و 92 این تعداد بصورت: ساختمان داده، معماری کامپیوتر و مدار منطقی(هر یک 6 سوال)، نظریه زبانها و ماشینها 5 سوال و درس سیستم عامل 4 سوال بوده است.
   
  3 - 1 - مدار منطقی
  یکی از ساده ترین و در عین حال مهمترین دروس کنکوری، درس مدار منطقی است. این درس را می­توان به چهار بخش کلی تقسیم نمود. بخش اول شامل منطق، جبر بول  و مباحث مرتبط با آنها است. این بخش مبنای درس مدار منطقی تشکیل داده و تسلط بر آن از موارد بسیار مهم و کلیدی در بخش­های دیگر است. جدا از این بخش، دو بخش مدار های ترکیبی و مدار های ترتیبی نیز دو مبحث اصلی دیگر را تشکیل می­دهند. در هر دو بحث مطالعه و شناخت ابزار در دسترس و تحلیل مدارها دو بخش اصلی و مورد نیاز هستند. بخش نهایی درس، شامل سیستم اعداد، روش­های نمایش اعداد در سیستم­های مختلف و الگوریتم­های مختلف محاسباتی برای هر سیستم را شامل می­شود.
   
  3 - 2 - معماری کامپیوتر
  درس معماری کامپیوتر از درس­هایی است که داوطلب ها معمولا با آن مشکل دارند. دلیل این امر در این است که در کنکور معمولا سوالات این درس یک پیش زمینه مفهومی از موضوعات را نیاز دارند. یعنی شما علاوه بر تسلط بر فرمول­ها و راه حل های استاندارد، باید در اصول درس و درک ارتباط مفهومی بین مباحث مختلف تسلط بالایی داشته باشید. در این درس پس از آشنایی با مفاهیم کلی، به بررسی ویژگی­های بخش مرکزی پردازش می­پردازد. روش­های مختلف آدرس­دهی و طریقه انجام محاسبات در CPU و مسائل مرتبط با آن، همچنین طراحی ALU  از دیگر مطالب این بخش است. بخش مهم دیگر به دو روش اصلی طراحی واحد کنترل می­پردازد.در نهایت دو بخش حافظه و ورودی/خروجی ها از دیگر مباحثی است که در این درس به آن پرداخته می­شود. این چهار بخش اخیر را می­توان به نوعی جدا از هم دانست و مواردی که با آنها سروکار داریم را از مطالب سایر بخش­ها مجزا دانست.
   
  3 - 3 - ساختمان داده­ها
  درس ساختمان داده را می­توان از اساسی ترین دروس رشته نرم افزار دانست. مباحث این درس مخصوصا در دروس طراحی الگوریتم و ساختمان گسسته بسیار مشاهده می­شوند و مطالعه دقیق این مفاهیم حتما توصیه می­شود. در این درس، ابتدا با تحلیل الگوریتم­ها و ابزار مورد نیاز برای این کار آشنا می­شوید. این بخش دقیقا در ابتدای درس طراحی الگوریتم تکرار شده و مبنای کلیه فصل های آن درس نیز می­باشد. ادامه درس به معرفی انواع مختلف ساختمان­های داده، می­پردازد. از طرفی توابع بازگشتی که در این بخش مورد بررسی قرار می­گیرند، در درس آرایه، پشته، لیست پیوندی، گراف، درخت و انواع مختلف آن از انواع این ساختمان­های داده هستند. هر ساختمان داده معرفی شده، عملگرهای مورد نیاز آن تعریف و در نهایت یکسری الگوریتم مربوط به آنها بررسی خواهند شد. روش­های مرتب سازی و ویژگی­های آنها بخش مهم دیگر درس را تشکیل می­دهند. در نهایت درهم سازی و توابع درهم ساز نیز آخرین مبحث درس هستند. سه مبحث اخیر را می­توان جدا از هم در نظر گرفت که تقریبا ارتباطی بین آنها وجود ندارد.
   
  3 - 4 - نظریه زبانها و ماشینها
  درس نظریه زبانها را می­توان یکی از مفهومی ترین دروس این رشته در نظر گرفت. تست­های این درس را به ندرت می­توان با روشها و فرمول­های تستی حل نمود و برای بالا بردن توانایی­های خود در تست زنی تنها راه بالا بردن مطالعه مفاهیم و تقویت دانش شخصی است. با بالا رفتن توانایی­های شما، در بسیاری از سوالات خواهید دید نیازی به حل تشریحی و کامل سوال ندارید. البته همانطور که گفته شد، این به معنی یک فرمول تستی نبوده و تنها عامل موفقیت شما، حل کامل تمرین­های درسی و توجه دقیق به مفاهیم این درس است. ویژگی منحصر بفرد دیگر این درس، در این است که مطالب درس بطور بسیار زیادی وابسته به هم بوده و در بسیاری از تست­ها شما نیاز به اطلاع از تمامی مباحث درس دارید. درس با معرفی کلی گرامر­ها، زبان­ها، ماشین­ها و ارتباط کلی آنهاا با یکدیگر شروع می­شود. در فصول بعدی ابتدا زبان­های منظم بررسی شده و بصورت کامل با آنها آشنا می­شوید. سپس زبانهای مستقل از متن مورد بررسی قرار می­گیرند. در نهایت زبانهای نوع یک(وابسته به متن)، نوع صفر(زبانهای بدون محدودیت و ماشینهای تورینگ) و انواع آنها بررسی خواهند شد.
   
  3 - 5 - سیستم عامل
  درس سیستم عامل، شاید به واسطه کم شدن تعدا سوالاتش، کم اهمیت جلوه کند ولی از نکات مثبت درس این است که با یادگیری مباحثی که معمولا پیچیدگی آنچنانی نداشته(ولی گستردگی نسبتا بالایی دارند)، به سادگی می­توانید به تست ها پاسخ دهید. بخش­های مختلف اين درس به اين شكل مي­باشد كه در ابتدا مباحث مرتبط با سخت افزار و وقفه ها و ساختار كلي آن مطرح گرديده است و در ادامه به مفاهیم زمان‌بندی و مدیریت فرآیندها پرداخته شده است. سپس در مورد هم زماني فرآيند­ها و اصول آن بحث شده و  در انتها  به مبحث بن­بست و حافظه­ها و مديريت فايل­ها پرداخته مي­شود.
   
  4 - دروس تخصصی
  در کنار دروس مشترک که میزان توانایی کلی داوطلب در دروس مربوط به رشته مهندسی کامپیوتر را می­سنجند، دروس تخصصی قرار است به صورت تخصصی علاقمندی­های داوطلبین را ارزیابی کرده و تصمیم نهایی برای انتخاب رشته را انجام دهند.
   
  4 - 1 - دروس تخصصی نرم  افزار
  در این دفترچه چهار درس کامپایلر، طراحی الگوریتم، زبانهای برنامه سازی و پایگاه­های داده را داریم. اهمیت دروس این دفترچه در این است که برای گرایش "الگوریتم و محاسبات" ضریب 3 را داشته و به نوعی چیزی از دروس ضریب 4 کمتر ندارند و کسب امتیاز بالا در این دروس بسیار به داوطلب کمک می­کند. یکی از مشکلات کلی این گرایش، شاید این باشد که تعداد بالایی از داوطلبین گرایش اصلی خود را نرم افزار انتخاب کرده و تمرکز خود را بر روی آن قرار داده اند. این مسئله باعث بالا رفتن رقابت در این گرایش میشود ولی از طرفی این گرایش دارای ظرفیت بالایی بوده و به همین علت احتمال قبولی داوطلب نیز بالاتر خواهد بود. تعداد سوالات در سال 92  به این ترتیب بوده است. درس کامپایلر 3 سوال، زبانهای برنامه سازی 4 سوال، درس طراحی الگوریتم 5 سوال و درس پایگاه داده 4 سوال از 16 سوال این دفترچه را شامل می­شوند. در ادامه دروس این دفترچه به ترتیب مورد بررسی قرار می­گیرند.
   
  4 - 1 - 1 - کامپایلر
  این درس با یکسری مسائل کلی در مورد کامپایلرها و مراحل مختلف عملیات کامپایل شروع می­شود. تحلیل واژه­ای و مسائل مرتبط با آن بخش دیگر درس را شامل می­شوند. روشهای مختلف تجزیه در قالب دو دسته کلی، "بالا به پایین" و "پایین به بالا" معرفی و مسائل هریک بررسی می­شوند و در نهایت چند الگوریتم مشخص از هر دسته معرفی شده­اند. درس با استراتژی های تخصیص حافظه، تحلیل معنایی و در نهایت تولید کد میانی و بهینه سازی ها به انتها می­رسد.
  در سالهای دورتر بیشتر سوالات این درس از مباحث تشکیل جدول روشهای پارس مختلف و پیمایش مراحل الگوریتم­ها طرح می­شدند . ولی در چند سال اخیر، روال کلی سوالات به سمتی رفته که سوالات بین بخش­های فوق به صورت یکنواخت پخش شده اند. در نتیجه درک دقیق مفاهیم و منطق حاکم بر مباحث مختلف امری ضروری به حساب می­آید.
   
  4 - 1 - 2 -زبان­های برنامه سازی
  ظاهر درس زبانهای برنامه سازی به صورتی است که داوطلبین معمولا آنرا درسی حفظ کردنی به حساب می­آورند. یعنی گمان آنها بر این است که با حفظ و یادگیری یکسری تعاریف و ویژگی­های مربوط به آنها، می توان تست­های درس را پاسخ داد. البته این مسئله شاید در کنکورهای گذشته به نوعی صادق باشید ولی با بررسی سوالات چند سال اخیر، به راحتی درک می­کنید که تاثیر اینگونه مباحث بسیار کاهش یافته است. سه فصل نسبتا ساده که معمولا از آنها سوال هم مطرح میشود، بحث مربوط به انواع حوزه دید و مسائل مربوط به هر دسته، بحث انواع انقیاد داده­ها و نیز بحث روش­های مختلف ارسال پارامتر هستند.
   
  4 - 1 - 3 -طراحی الگوریتم
  درس طراحی الگوریتم به معرفی یکسری استراتژی کلی برای حل مسائل مختلف می­پردازیم. پس از معرفی هر استراتژی و بیان ویژگی­های آن، برای هر دسته چند مسئله کلاسیک و الگوریتم حل آنها را معرفی کرده و ارزیابی می­کند. برای ارزیابی هر الگوریتم به یکسری ابزار نیاز داریم، این ابزار در واقع روشهای نمایش و مقایسه پیچیدگی الگوریتم­ها هستند. در اولین بخش از درس با این ابزار آشنا می­شویم. در مقایسه با ابزاری که در درس ساختمان­های داده معرفی شده­اند، در اینجا روش­ها به صورت دقیق تر و کلی تر معرفی می­شوند. این بخش در واقع پایه اصلی تمامی فصل­های بعدی بوده و تقریبا تمامی تست­های کنکوری به نوعی به آن وابسته هستند. این بخش اساسی­ترین مبحث درس الگوریتم بوده و مطالعه و درک مفاهیم آن بسیار مهم است. در ادامه درس، هر فصل به یک استراتژی کلی می­پردازد، روش­های حریصانه، روش­های تقسیم و غلبه، الگوریتم برنامه نویسی پویا، شاخه و حد و روش­های عقبگرد از این استراتژی­ها هستند. بخش مهم دیگر از درس طراحی الگوریتم به ساختمان داده گراف و درخت می­پردازد. در سال­های اخیر تمرکز تمرکز بر روی بخش گرافها و درختها نسبتا زیاد بوده است. البته در برخی سوالات اطلاعاتی از دیگر فصول نیز مورد نیاز است.
   
  4 - 1 - 4 - پایگاه داده
  درس پایگاه داده با مقدماتی بر پایگاه داده، مدل­های مختلف و تعاریف پایه ای شروع می­شود. در ادامه بخش رابطه ها را داریم. روابط و جبر رابطه­ها مباحث  این فصل را تشکیل می­دهند. در ادامه زبان SQL و دستورات این زبان بررسی خواهند شد و در نهایت انواع روشهای نرمال سازی را داریم. طریقه پخش سوالات این درس، یک الگوی مشخص نداشته ولی بخشی که همواره در کنکور سوال داشته، فصل مربوط به دستورات SQL است. این فصل همواره از فصلهای مهم درس پایگاه داده بوده و تمرکز نسبتا زیادی بر روی آن وجود دارد.
   
  4 - 2 - دروس تخصصی هوش مصنوعی
  در این دفترچه دروس مدار الکتریکی، طراحی الگوریتم و درس هوش مصنوعی را داریم که به همین ترتیب هم در دفترچه کنکور ظاهر می­شوند. تعداد سوالات در چند سال اخیر به این صورت بوده که از دروس هوش مصنوعی و طراحی الگوریتم، هر یک 6 سوال و از درس مدار های الکتریکی، 4 سوال در آزمون مطرح می­شود.
   
  4 - 2 - 1 - مدار الکتریکی
  مدار الکتریکی از دروس مفهومی این گرایش است. برای اینکه بتوانید سوالات این درس را به خوبی پاسخ دهید، نیاز به حل تمرینات زیادی دارید. این درس از جمله دروسی است که برای تسلط کامل بر آن به زمان زیادی نیاز دارید و در صورتی که در طول تحصیل دانشگاه این درس را به طور مفهومی یاد نگرفته باشید باید زمان زیادی را صرف درک مفاهیم آن کنید. چون این درس جزء دروس رشته مهندسی برق نیز هست و در دو گرایش هوش مصنوعی و معماری کامپیوتر از آن سوال می آید، تست­های زیادی برای این درس وجود دارد.
   
  4 - 2 - 2 -طراحی الگوریتم
  درس طراحی الگوریتم به معرفی یکسری استراتژی کلی برای حل مسائل مختلف می­پردازیم. پس از معرفی هر استراتژی و بیان ویژگی­های آن، برای هر دسته چند مسئله کلاسیک و الگوریتم حل آنها را معرفی کرده و ارزیابی می­کند. برای ارزیابی هر الگوریتم به یکسری ابزار نیاز داریم، این ابزار در واقع روشهای نمایش و مقایسه پیچیدگی الگوریتم­ها هستند. در اولین بخش از درس با این ابزار آشنا می­شویم. در مقایسه با ابزاری که در درس ساختمان­های داده معرفی شده­اند، در اینجا روش­ها به صورت دقیق تر و کلی تر معرفی می­شوند. این بخش در واقع پایه اصلی تمامی فصل­های بعدی بوده و تقریبا تمامی تست­های کنکوری به نوعی به آن وابسته هستند. این بخش اساسی­ترین مبحث درس الگوریتم بوده و مطالعه و درک مفاهیم آن بسیار مهم است. در ادامه درس، هر فصل به یک استراتژی کلی می­پردازد، روش­های حریصانه، روش­های تقسیم و غلبه، الگوریتم برنامه نویسی پویا، شاخه و حد و روش­های عقبگرد از این استراتژی­ها هستند. بخش مهم دیگر از درس طراحی الگوریتم به ساختمان داده گراف و درخت می­پردازد. در سال­های اخیر تمرکز تمرکز بر روی بخش گرافها و درختها نسبتا زیاد بوده است. البته در برخی سوالات اطلاعاتی از دیگر فصول نیز مورد نیاز است.
   
  4 - 2 - 3 - هوش مصنوعی
  در درس هوش مصنوعی بخش­هایی مانند عامل های هوشمند، جستجو، مسائل ارضای محدودیت، منطق و استدلال و در نهایت مسائل متفرقه ای مانند برنامه ریزی و بازنمایی دانش را داریم. مسئله مهم در مورد این درس این است که درس هوش برنامه، یکی از دروس رشته مهندسی کامپیوتر است که در سالهای اخیر از نظر محتوای سوالات، دائما پیشرفت رو به جلو داشته. به این معنی که تعداد سوالات فصل­های ابتدایی به نسبت سالهای قبل، کاهش یافته ولی از فصول انتهایی مانند شبکه بیزین، مسائل ارضای محدودیت و برنامه ریزی، معمولا سوال مطرح شده است.
   
  4 -3 - دروس تخصصی معماری کامپیوتر
  در این دفترچه چهار درس مدار الکتریکی، VLSI، الکترونیک دیجیتال و انتقال داده را داریم. روال کلی چند سال اخیر به این صورت بوده است که سوالات این دفترچه به صورت مساوی بین 4 درس تقسیم میشود.
   
  4 - 3 - 1 - مدار الکتریکی
  مدار الکتریکی از دروس مفهومی این گرایش است. برای اینکه بتوانید سوالات این درس را به خوبی پاسخ دهید، نیاز به حل تمرینات زیادی دارید. این درس از جمله دروسی است که برای تسلط کامل بر آن به زمان زیادی نیاز دارید و در صورتی که در طول تحصیل دانشگاه این درس را به طور مفهومی یاد نگرفته باشید باید زمان زیادی را صرف درک مفاهیم آن کنید. چون این درس جزء دروس رشته مهندسی برق نیز هست و در دو گرایش هوش مصنوعی و معماری کامپیوتر از آن سوال می آید، تست­های زیادی برای این درس وجود دارد.
   
  4 - 3 - 2 - الکترونیک دیجیتال
  در این درس خانواده­های مختلف منطقی مورد بررسی قرار می­گیرد. در بررسی هریک از خانواده­های منطقی مواردی همچون مشخصه انتقال ولتاژ، حاشیه­های امنیت نویز، ظرفیت ورودی و خروجی گیت و توان مصرفی مد نظر می­باشند که باید با این مفاهیم آشنایی کامل داشته باشید. خانواده­های منطقی را می توان به دو دسته مجزای خانواده­های منطقی مبتنی بر MOS و خانواده­های مبتنی بر ترانزیستور­های دو قطبی همچون RTL، DTL، TTL و ECL تقسیم بندی کرد که دسته اول اهمیت بیشتری دارد. تکنولوژی­های NMOS و CMOS جزء مهمترین منطق­های مبتنی بر فناوری MOS می­باشند. همچنین انواع مدارهای مختلف از جمله مدارهای پویا، مدارهای سه حالته، مدارهای ترکیبی و مدارهای اشمیت تریگر جزء مباحث مطرح در ان درس می باشند.
   
  4 - 3 - 3 - VLSI
  این درس وابستگی شدیدی به درس الکترونیک دیجیتال دارد. برای مطالعه این درس باید مفاهیم کلی از الکترونیک دیجیتال را بدانید. مطالب مهم و برجسته این درس شامل نحوه و مراحل ساخت یک مدار مجتمع،  ارایه یک طرح از مستطیل های رنگی یا چینش مدار که لایه های مختلف تشکیل دهنده مدار مجتمع را نشان می دهد، قوانین طراحی مدار­های مجتمع، بررسی و تحلیل مدار­های مجتمع از دید تاخیر، فرکانس و توان مصرفی، انواع حافظه­ها و ساختار سلول­های حافظه، تاثیر تغییر اندازه ابعاد مدار در پارامترهای مختلف، بررسی انواع مدارهای مختلف و آزمون پذیری مدارهای مجتمع می­باشد. مباحث طراحی با PLA، حافظه ها و آزمون پذیری را می توان تا حدی مجزا از مباحث دیگر در نظر گرفت ولی در مباحث دیگر پیوستگی وجود دارد که نمی­توان تفکیک دقیقی بین آنها قائل شد.
   
  4 - 3 - 4 - انتقال داده
  درس انتقال داده از جمله دروسی است که داوطلبانی که به دقت این درس را مطالعه کرده باشند، می توانند به خوبی به سوالات این درس جواب دهند. درس انتقال داده یک درس مفهومی است که در حین حال باید روش­های مختلف و فرمول­های مربوطه به خاطر سپرده شود. این درس شامل چند مبحث اصلی است. در این درس باید مقدمه­ای بر انتقال داده و شبکه های کامپیوتری و یکسری تعاریف را بدانید. نرخ انتقال، کد گذاری و مدولاسیون، کنترل خطا، کنترل جریان از مباحث اصلی این درس هستند.

  همچنین به مهندسی كامپيوتر, کارشناسی ارشد, دفترچه کارشناسی ارشد, کنکور و تحصیلات تکمیلی نیز برچسب خورده است

  0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

  0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی