پرش به

برای استفاده از تمام امکانات انجمن باید عضو شوید.
اگر قبلا عضو شده اید باید وارد انجمن شوید.
عضویت ... ورودتصویر
* * * * * 1 رای

گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی برق

گرایش های کارشناسی ارشد برق مهندسی برق کارشناسی ارشد کنکور و تحصیلات تکمیلی

 • موضوع قفل شده این موضوع قفل شده است
بدون پاسخ

#1 مدیر انجمن

مدیر انجمن

  مدیر کل

 • مدیر کل
 • 143 ارسال
 • تاریخ عضویت :
  پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۳
  • جنسیت:
   آقا
  • مقطع تحصیلی:
   لیسانس
  • رشته تحصیلی::نفت

  ارسالی شنبه ۸ آذر ۹۳

  كارشناسی ارشد مهندسی برق در دانشگاه های ایران به شش گرایش كلی تقسیم می شود که عبارتند از:

      - مهندسی برق گرايش مخابرات

      - مهندسی برق گرايش کنترل

      - مهندسی برق گرايش الکترونیک

      - مهندسی برق گرايش قدرت

      - مهندسی برق گرايش پزشکی(بیوالکتریک)

      - مهندسی برق گرايش مکاترونیک

   

  مهندسی برق گرايش مخابرات

  هدف از مخابرات ارسال و انتقال اطلاعات از نقطه اي به نقطه دیگر است که این اطلاعات می تواند صوت، تصویر یا داده هاي کامپیوتري باشد.

  مخابرات، گرایشی از مهندسی برق است که در حوزه ارسال و دریافت اطلاعات از روش هاي موجی و مخابراتی فعالیت می کند. گرایش مخابرات با ارائه نظریه ها و مبانی لازم جهت ایجاد ارتباط بین دو یا چند کاربر، انجام عملی فرایندها را به طور بهینه ممکن می سازد.

  مخابرات از دو گرایش عمده یعنی میدان و سیستم تشکیل می شود.

  در گرایش میدان، مهندسان با مفاهیم میدان هاي مغناطیسی، امواج رادیوئی، امواج ماکروویو، آنتن و ... آشنا می شوند تا بتوانند مناسبترین وسیله را براي انتقال موجی از نقطه اي به نقطه دیگر پیدا کنند.

  در گرایش سیستم، نیز مهندسان با طراحی فلیترهاي مختلف که می توانند امواج مزاحم شامل صوت یا پارازیت را از امواج اصلی تشخیص و آنها را حذف کرده و تنها امواج اصلی را از آنتن دریافت کنند به فعالیت می پردازند.

   

  مهندسی برق گرايش کنترل

  اگر بخواهیم یک تعریف کلی از کنترل ارائه دهیم، می توانیم بگوییم که هدف این علم، کنترل متغیرهاي اساسی سیستم که متغیرهاي خروجی می تواند تنها بخشی از این متغیرها باشد بر مبناي برخی ملاکهاي مطلوب می باشد.

  این ملاكها می تواند شامل سرعت، زمان، مصرف سوخت و... باشد. به عنوان یک مثال ساده می­توان کنترل زمان اوجگیري یک هواپیماي جنگنده را در نظر گرفت. زاویه پره ها، میزان سوخت تزریقی و سایر متغیرهاي تاثیرگذار بایستی با روشهاي ریاضی محاسبه شده تا بتوان به خوبی این زمان را کاهش داد.

  کنترل، در پیشرفت علوم دیگر نقش ارزنده اي را ایفا می کند. به طور کلی می توان گفت مهندسی کنترل حلقه اتصال میان مهندسی برق و رشته هاي دیگر می باشد. علاوه بر نقش کلیدي در فضاپیماها و هدایت موشک ها و هواپیماها، به صورت بخش اصلی و مهمی از فرآیندهاي صنعتی و تولیدي نیز درآمده است.

  به کمک این علم می توان به عملکرد بهینه سیستم هاي پویا، بهبود کیفیت و ارزان تر شدن فرآورد ههاي تولیدي،گسترش میزان تولید، ماشینی کردن بسیاري از عملیات تکراري و خسته کننده دستی و نظایر آن دست یافت. هدف سیستم کنترل عبارت است از کنترل خروجی ها به روش معین به کمک ورودي ها از طریق اجزاي سیستم کنترل که می تواند شامل اجزاي الکتریکی، مکانیکی و شیمیایی به تناسب نوع سیستم کنترل باشد. یکی از مفاهیم پرکاربرد در این رشته، مفهوم پسخورد (فیدبک) می باشد. پسخورد در واقع اندازه گیري متغیرهاي خروجی و استفاده از این متغیرهاي اندازه گیري شده در اعمال ورودي به سیستم می باشد. با استفاده از سیستم­هاي داراي پسخورد می توان بسیاري از فرآیندهاي صنعتی را به صورت خودکار کنترل کرد. اتوماسیون صنعتی بخشی از رشته مهندسي کنترل می باشد که بر پایه سیستم­هاي فیدبک­دار توانسته است صنعت مدرنی را پایه گذاري کند.

  گفتنی است که گرایش کنترل داراي زیر بخش هاي متنوعی مانند کنترل خطی، کنترل غیرخطی، مقاوم، تطبیقی، دیجیتالی، فازي و غیره است.

   

  مهندسی برق گرايش الکترونیک

  مهندسی برق شاخه ي الکترونیک داراي گرایش­هاي طراحی آنالوگ، مدارهاي دیجیتال، ادوات میکرو و نانوالکترونیک است.

  طراحی آنالوگ، گرایشی است که در گذشت هي نه چندان دور به عنوان نمادي براي یک مهندس الکترونیک بوده است. به گونه اي که وقتی نامی از مهندس الکترونیک برده می شد، مدارات الکترونیکی آنالوگ شامل سلف، خازن، مقاومت و تقویت کننده هاي عملیاتی در ذهن تداعی می شد. امروزه این شاخه از مهندسی الکترونیک با حفظ کاربري خود در طراحی مدارهاي آنالوگ براي استفاده در وسایل خانگی، سیستم هاي ارتباطی و پروژه هاي عمدتاً تجاري به تدریج شاخص بودن خود را از دست می دهد. برتري ویژه ي سیستم هاي دیجیتال بر آنالوگ، امروزه باعث شده تمایل بسیاري براي طراحی بر پایه سیستم هاي دیجیتال به وجود آید و اگر این عصر را عصر دیجیتال بگوییم، سخنی به گزافه نگفته ایم. مهندس برق در شاخه ي الکترونیک دیجیتال در کنار مهندسین مخابرات در انجام پروژه هاي طراحی ، مخابراتی و پیاده سازي بهینه ي طرح هاي مخابراتی نقش عمده اي ایفا می کند. طراحی بردهاي بردهاي کنترلی با استفاده از میکروکنترلرهاي عمومی یا خاص از جمله فعالیت هایی است که در تخصص این گرایش است. علاوه بر کاربردهاي نظامی، با توجه به دیجیتالی شدن اکثر وسایلی که به صورت روزمره با آن ها سروکار داریم، نیاز ویژه اي در کشور به مهندسین توانا در این زمینه دیده مي شود. گرایش ادوات میکرو – نانو الکترونیک از گرایش هاي نو ظهور است که بحث هاي آن در مرزهاي دانش واقع است. بیشتر فعالیتها در این زمینه در کشور جنبه ي تحقیقاتی دارد و از اهداف تاسیس چنین گرایشی در کشور نیز رشد علمی و پرورش نسلی از دانشمندان متخصص در زمینه ي تکنولوژي هاي نانو است. این گرایش در حال حاضر در برخی دانشگاه هاي مطرح کشور از جمله دانشگاه شریف و دانشگاه تهران ارائه می شود و فعالیت هاي تحقیقاتی آن به آزمایشگا ههاي موجود در این دانشگاه ها محدود است.

   

  مهندسی برق گرايش قدرت

  هدف اصلی مهندسی قدرت تولید برق در نیروگاه ها، انتقال نیرو از طریق خطوط انتقال و توزیع آن در شبکه هاي شهري و روستایی و در نهایت توزیع آن براي مصارف خانگی و کارخانجات است. بنابراین یک مهندس قدرت باید به روش هاي مختلف تولید برق، خطوط انتقال نیرو و سیستم هاي توزیع آشنا باشد.

  این گرایش خود به چندین زیرگرایش تقسیم می شود.

  در مبحث انتقال و توزیع، روش هاي مختلف انتقال برق اعم از کابلهاي هوایی و زیرزمینی، اصول مهندسی فشار قوي و حفاظت از سیستم هاي برقی و همچنین مدیریت شبکه و توزیع بهینه را مطالعه می کنند.

  در مبحث حفاظت نیز انواع وسایل و تجهیزات حفاظتی که در مراحل مختلف تولید، توزیع، انتقال و مصرف انرژي،انسان ها و تاسیسات الکتریکی را در برابر حوادث مختلف محافظت می کنند.

  یکی دیگر از شاخه هاي قدرت نیز ماشین هاي الکتریکی است که شامل ژنراتورها، ترانسفورماتورها و موتورهاي الکتریکی می شود که این شاخه از زمینه هاي مهم صنعتی و پژوهشی گرایش قدرت است.

  و در آخر سیستم هاي قدرت که به بررسی تجزیه و تحلیل سیستم ها می پردازد. دانشجویان در این گرایش با انواع نیروگاه هاي آبی، گازي، سیکل ترکیبی و ... آشنا می شوند.

   

  مهندسی برق گرایش مهندسی پزشکی

  کاربرد این گرایش در کشورمان در حال حاضر محدود است و امید می رود که در سالهاي آتی با گسترش صنایع، ساخت ادوات مهندسی پزشکی مانند لوازم بیمارستانی، آزمایشگاهی و توان بخشی زمینه ي کاري را بیش از پیش براي متخصصین این گرایش فراهم آورند. در حال حاضر مهندسین این گرایش بیشتر در زمینه نصب و پشتیبانی دستگاه هاي حساس بیمارستانی و آزمایشگاهی و نیز ساخت محدود ادوات توان-بخشی مشغول به کارند.

   

  مهندسی برق گرایش مکاترونیک

  مکاترونیک (یا مهندسی مکانیک و الکترونیک) تلفیق سه رشتهٔ مهندسی مکانیک، مهندسی الکترونیک و مهندسی کامپیوتر است. این رشته سعی بر آن دارد تا نگاهی یکپارچه به سیستم هاي تشکیل شده از اجزاي مکانیکی -الکترونیکی - کنترلی و نرم افزار داشته باشد. واژهٔ مکاترونیک توجه را به علم مکانیک و الکترونیک جلب می کند. اما هدف مکاترونیک ایجاد و استفاده از ارتباط داخلیِ میان رشته هاي مهندسی مرتبط با اتوماسیون و خودکارسازي است، تا یک نمایه از کنترلِ پیشرفته را در سیستم هاي ترکیبی به خدمت بگیرد.

  رشتهٔ مکاترونیک از سال 1383 در دانشگاه هاي ایران تشکیل شده است. مانند بسیاري از نقاط جهان، سرفصل هاي یکسانی در دانشگاه ها اجرا نمی شود و رشتهٔ مکاترونیک توسط اساتید مکانیک، و در برخی دانشگاه ها توسط اساتید برق، مدیریت مي شوند. طبیعتا نوع نگاه به مواد درسی نیز با نگرش مدیر گروه هاي دانشگاه ها فرم ميپذیرد. دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و دانشگاه آزاد قزوین اولین دانشگاه هاي ایران هستند که رشتهٔ مکاترونیک را دایر کرده اند.

  همچنین به گرایش های کارشناسی ارشد برق, مهندسی برق, کارشناسی ارشد, کنکور و تحصیلات تکمیلی نیز برچسب خورده است

  0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

  0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی