پرش به

برای استفاده از تمام امکانات انجمن باید عضو شوید.
اگر قبلا عضو شده اید باید وارد انجمن شوید.
عضویت ... ورودتصویر
* * * * * 1 رای

معرفی کارشناسی ارشد مهندسی برق

کارشناسی ارشد مهندسی برق مهندسی برق کارشناسی ارشد کنکور و تحصیلات تکمیلی

 • موضوع قفل شده این موضوع قفل شده است
بدون پاسخ

#1 مدیر انجمن

مدیر انجمن

  مدیر کل

 • مدیر کل
 • 143 ارسال
 • تاریخ عضویت :
  پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۳
  • جنسیت:
   آقا
  • مقطع تحصیلی:
   لیسانس
  • رشته تحصیلی::نفت

  ارسالی شنبه ۸ آذر ۹۳

  مهندسی برق زیرمجموعه‌ای از مهندسی است که به مطالعه و کاربردهای مرتبط با الکتریسیته، الکترومغناطیس و الکترونیک می‌پردازد. می‌توان مهندسی برق را به دو قسمت عمده‌ی بررسی و طراحی سیستم‌های انتقال انرژی الکتریکی و ماشین‌های الکتریکی و یا بررسی و طراحی سیستم‌های الکترونیکی نظیر رایانه‌ها، سامانه‌های مخابراتی، مدارهای مجتمع، رادارها و نظایر آن تقسیم نمود. به بیان دیگر، مهندسان برق از الکتریسیته یا برای انتقال انرژی و یا برای پردازش اطلاعات استفاده می‌کنند محور اصلی فعالیت های مهندسی برق، تبدیل یک سیگنال به سیگنال دیگر است. که البته این سیگنال ممکن است شکل موج ولتاژ یا شکل موج جریان و یا ترکیب دیجیتالی یک بخش از اطلاعات باشد الکتریسیته یکی از موضوعات جذاب علمی از اوایل قرن هفدهم بوده است.

   

  یکی از اولین مهندسین برق احتمالا ویلیام گیلبرت بوده است که اولین وسیله اندازه گیری الکتریسیته یا الکتروسکوپ را طراحی کرد و آن را ورسوریوم (versorium) نامید. همچنین او اولین کسی بود که به طور واضح مغناطیس و الکتریسیته‌ی ساکن را تمیز داد.

   

  فراگیرتر شدن استفاده از انرژی الکتریکی و افزایش نیاز به انتقال و نیز پردازش سریع‌تر اطلاعات، مهندسی برق را به یکی مهم‌ترین و پرتقاضاترین زمینه‌های مهندسی و صنعت تبدیل کرده است. گر چه رشته مهندسي برق به گرايش هايي تقسيم شده که دانشجو حداکثر در يک زمينه تخصص مي يابد اما برنامه هاي آموزشي طوري تدوين شده که دانشجو را براي کار در هر چهار گرايش آماده مي کند و دانشجويان مي توانند با قدري مطالعه بيشتر در گرايش هاي ديگر نيز به کار بپردازند. بازار کار رشته مهندسي برق وسعتي به اندازه تمام وسائل برق دارد و اين يک شوخي نيست.

   

  ظرفيت كلي دانشگاه ها سال 1392 كارشناسي ارشد مهندسي برق

  ظرفيت كلي دانشگاه ها در 9 كد رشته كارشناسي ارشد مهندسي برق به صورت زير ميباشد.

  electronic-uni12.JPG

  electronic-uni13.JPG

  electronic-uni14.JPG

  electronic-uni15.JPG

  electronic-uni16.JPG

  electronic-uni17.JPG

   

  وضعيت ادامه تحصيل كارشناسي ارشد مهندسي برق

  هدف خيلي از دانشجويان ادامه تحصيل بعد از مقطع كارشناسي ارشد مي باشد. در حال حاضر بستر مناسبي به لحاظ ادامه تحصيل در داخل و خارج از كشور فراهم ميباشد. در داخل با توجه به افزايش ظرفيت در مقطع دكتري با كمي تلاش در مقطع ارشد مي توان به راحتي در مقطع دكتري ادامه تحصيل داد. براي دانشجوياني كه قصد ادامه تحصيل در خارج از كشور را دارند مي­توان به جرات گفت كارشناسي ارشد مهندسي برق جزء بهترين رشته ها در جذب دانشجو از دانشگاه هاي معتبر دنيا مي­باشد. اگر به دنبال گرفتن كمك هزينه مناسب از اين دانشگاه ها مي­باشيد سعي كنيد زبان خود را تقويت كرده و رزومه مناسبي از خود در مقطع كارشناسي ارشد مهندسي برق بسازيد.

   

  زمينه هاي اشتغال كارشناسي ارشد مهندسي برق

  در زمينه اشتغال با توجه به نياز كشور و جهان به انرژي برق و الكتريسيته همواره مهندس برق از جايگاه مطلوبي در اين بخش قرار دارند. هرچند كه در چند سال گذشته با توجه به مشكلاتي كه كشور را احاطه كرده بود در زمينه اشتغال در داخل كشور مشكلاتي داشتيم كه تنها به رشته برق خلاصه نمي­شد اما اميد ميرود كه رفته رفته در داخل مهندس برق به جايگاه واقعي خود بازگردد. در خارج از كشور مهندسين برق از لحاظ درآمدي و جايگاه اجتماعي جزء بالاترين رشته ها مي باشد و مهندسيني كه قصد اقامت در اين كشورها را دارند بسيار مورد توجه قرار مي­گيرند.

   

  طول دوره و سيلابس كارشناسي ارشد مهندسي برق

  طول دوره كارشناسي ارشد مهندسي برق ‏حداقل ٢ و حداكثر ٣ سال بوده و تعداد واحدهاي لازم براي فارغ التحصيل 32 واحد درسي است البته از اين 32 واحد 8 ‏درس 3 واحدي ،2 واحد سمينار و 6 واحد پايان نامه كارشناسي ارشد مي باشد.(البته ممكنه دانشگاه به دانشگاه ‏متفاوت باشه)...معمولا دانشجويان 3 ترم رو كلاس و سيمنار را پاس ميكنند و بقيه رو به فعاليت هاي پژوهشي در ‏خصوص پايان نامه اختصاص ميدهند.‏

  همچنین به کارشناسی ارشد مهندسی برق, مهندسی برق, کارشناسی ارشد, کنکور و تحصیلات تکمیلی نیز برچسب خورده است

  0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

  0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی