پرش به

برای استفاده از تمام امکانات انجمن باید عضو شوید.
اگر قبلا عضو شده اید باید وارد انجمن شوید.
عضویت ... ورودتصویر
* * * * * 1 رای

منابع کنکور کارشناسی ارشد مجموعه مهندسی نفت

منابع کنکور کارشناسی ارشد نفت منابع کنکور کارشناسی ارشد کنکور کارشناسی ارشد کارشناسی ارشد کارشناسی ارشد مهندسی نفت

 • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
بدون پاسخ

#1 مدیر انجمن

مدیر انجمن

  مدیر کل

 • مدیر کل
 • 143 ارسال
 • تاریخ عضویت :
  پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۳
  • جنسیت:
   آقا
  • مقطع تحصیلی:
   لیسانس
  • رشته تحصیلی::نفت

  ارسالی سه شنبه ۱۶ تير ۹۴

  مجموعه زمین شناسی در کنکور ارشد مهندسی نفت

  اولین نکته ای که در ارتباط با مجموعه زمین شناسی باید خدمتتون عرض کنم این هست که اهمیت این درس نسبت به ریاضی و یا زبان بیشتر هست و کارنامه داوطلبان سال های گذشته این نکته رو کاملا اثبات می کنه؛ پس علیرغم دشواری هاش باید این درس رو جدی بگیرید و سرمایه گذاری خوبی روی ان داشته باشید. زمین شناسی کنکور ارشد مهندسی نفت شامل 20 سوال هست که ترکیبی از دروس زمین شناسی عمومی، زمین شناسی ساختمانی و زمین شناسی نفت هست.

   

  زمین شناسی عمومی:

  این بخش معمولا شامل 5 سوال هست که نسبت به سوالات زمین شناسی ساختمانی و نفت "حفظی تر" می باشد. منبع اصلی این بخش کتاب زمین شناسی عمومی دکتر اخروی و به خصوص 120 صفحه ابتدایی آن می باشد اما گاهاً دیده شده که منبع سوالات بیشتر به سمت کتاب زمین شناسی عمومی دکتر مدنی نیز بوده است. هرچند که مباحث زیادی به صورت مشترک در دو کتاب وجود دارد اما توصیه می شود با برنامه ریزی مناسب و تهیه خلاصه از هر دو کتاب، هر دو کتاب مطالعه شود. منابع دیگری نیز برای این بخش توصیه شده است اما از نظر بنده مطالعه هر منبعی به جز این دو کتاب غیر ضروری می باشد.

   

  زمین شناسی ساختمانی:

  این بخش معمولا دارای 7 سوال می باشد و پاسخگویی به سوالات آن به نسبت دو بخش دیگر زمین شناسی نیازمند مطالعه عمیق تر و مفهومی تر می باشد، هرچند که امکان طرح سوالات حفظی هم وجود دارد. منبع اصلی طرح سوالات این بخش کتاب زمین ساختمانی و تکتونیک دکتر مدنی می باشد. برای پاسخگویی مطلوب به سوالات این بخش توصیه می شود ابتدا فصل های پایه ای و مهمی مانند فصل های 3 تا 6 کتاب را با دقت تمام خوانده، سپس سعی کنید ضمن حفظ تسلط خود را روی آن ها، آهسته آهسته مطالب جدید و فصل های بعدی مانند گسل و چین خوردگی و ... را با دامنه تسلط خود اضافه کنید. تسلط بر تفسیر شکل ها و نقشه های زمین شناسی بسیار با اهمیت می باشد. توصیه ما به شما این است که هیچگاه فرصت فراموشی قسمت های مطالعه شده را ندهید و با توجه به نوع سوالات تصویری این درس، همزمان با مطالعه هر فصل، سعی کنید تست های مربوط با همان فصل را با درس مطابقت دهید تا به درک مفهوم و مدل طرح سوالات آن آشنا شوید. قسمت زمین شناسی ساختمانی کتاب "پاسخ تحلیلی آزمون های کارشناسی ارشد زمین شناسی" تالیف دکتر جواد دولتی منبع بسیار مناسبی جهت دسترسی به نمونه سوالات این بخش می باشد. همچنین مطالعه جزوه دکتر شکاری فرد هم می تواند به درک شما از مطالب کمک شایانی کند.

  علیرغم توصیه شدید به مطالعه کتاب دکتر مدنی، اگر وقت کافی برای مطالعه این کتاب ندارید، کتاب زمین شناسی ساختمانی نوشته دکتر پورکرمانی به عنوان جایگزین نسبی آن توصیه می شود. همچنین داوطلبانی که قصد مطالعه بسیار خوب این درس را دارند نیز می توانند از کتاب دکتر پورکرمانی در کنار کتاب دکتر مدنی بهره ببرند.

   

  زمین شناسی نفت:

  معمولا شامل 8 سوال است که تست های این بخش گاهاً اطلاعات عمومی مهندسی نفت می باشد (مانند سوالات 64، 65و 70 کنکور سال 1392). منبع اصلی تست های این درس کتاب دکتر رضایی می باشد که با توجه به سطح سوالات سال های گذشته و حجم کتاب فوق، مطالعه مطالب این کتاب اندکی بیش از حد به نظر می رسد. در صورتی که بدون مطالعه این منبع توانایی پاسخ به بیش از 60% سوالات چند سال گذشته زمین شناسی نفت را دارید، توصیه ما این است که بیشتر وقت خود را صرف مطالعه قسمت هایی مانند نفت گیر ها و سنگ مخزن این کتاب کرده و همزمان از منبع مفیدی مانند جزوه دکتر ربانی هم بهره ببرید.

   

   

  مجموعه ریاضیات در کنکور ارشد مهندسی نفت

  مجموعه سوالات ریاضیات یکی از قسمت های بسیار تاثیر گذار در کنکور ارشد نفت هست که البته با نگاه به کارنامه داوطلبان سال های گذشته به نظر می رسه برای کسب رتبه خوب در گرایش های حفاری و بهره برداری و اکتشاف به اندازه گرایش مخازن تعیین کننده نیست؛ چراکه کم نبودند داوطلبان این گرایش ها که با درصد ریاضی حدود پنج یا حتی صفر تونستن جزو 3 نفر اول باشن، ولی معمولا رتبه های برتر گرایش مخازن درصد ریاضی بالایی (حتی شاید حدود 50 درصد یا بالاتر) دارند. در هر حال توصیه ما به شما این هست که بدون توجه به اینکه چه گرایشی مد نظرتون هست، در طول تابستون پایه ریاضی خودتون رو تا جای ممکن قوی کنید که بتونید درصد خوبی از این درس کسب کنید و یک ضمانت واسه کسب یک نتیجه خوب به وجود آورید.

   

  شاید واسه خیلی از داوطلبان این سوال پیش بیاد که درصد مطلوب برای ریاضی چند هست؟ جواب این سوال واسه هر داوطلب بسته به گرایش و رتبه مورد نظرش متفاوت هست. مثلا اگر شما داوطلب گرایش حفاری و بهره برداری هستید، درصد 15 یه نتیجه کاملا خوب حساب میشه و میتونه خیلی بهتون کمک کنه ولی اگه گرایش مخازن هستید و میخواید که از کمک درس ریاضی استفاده کنید و رتبه خیلی خوب کسب کنید، باید به درصدای بالای 25 فکر کنید چون که خیلی از داوطلبان حدود 15 تا 25 درصد جواب میدن! هرچند که واسه رتبه های متوسط حتی درصد 10 هم قابل قبول هست.

   

  مجموعه ریاضی 20 سوال داره که شامل سوالات ریاضی 1، ریاضی 2، معادلات دیفرانسیل و ریاضی مهندسی هست. معمولا خیلی از داوطلبان که واسه درصد حدود 30 یا کمتر تلاش می کنند، کلا ریاضی مهندسی رو نمیخونن و قید سوالات این درس رو میزنن و بیشتر تمرکزشون رو روی ریاضی 1، معادلات و بعد از اون ریاضی 2 می گذارند که طبیعتا ممکنه این روال همیشه درست نباشه و خیلیا به دلیل پایه درسی خودشون بخوان تمرکزشون رو روی ریاضی 2 بگذارند. پس اگر شما هم به درصد های خیلی خوب ریاضی فکر نمی کنید، پس نیازی به خوندن همه منابع نیست وشما باید اول یک ارزیابی از خودتون داشته باشید که خوندن کدوم درس از مجموعه ریاضی از شما وقت کمتری می گیره و واسه شما نتیجه بهتری خواهد داشت.

   

  ریاضی 1: سطح بیشتر سوالات این درس معمولا زیاد بالا نیست. با توجه به اینکه با اکثر مباحث این درس از دوره دبیرستان به صورت مداوم سر و کار داشتیم، تسلط بر روی مباحث این درس معمولا زیاد دشوار نیست.

   

  ریاضی 2: با توجه به تصوری که از ریاضی 2 در دوره کارشناسی برای بسیاری از داوطلبان به وجود اومده، خیلی از داوطلبان این درس رو نمی خونن؛ درحالیکه با توجه به این که در طراحی سوالات این درس کمتر از نکات دشوار و گمراه کننده استفاده می شود، پیشنهاد ما این است که مباحث پرکاربرد این درس مثل انتگرال 2 گانه را حتما مطالعه کنید.

   

  معادلات دیفرانسیل: برای داوطلبانی که به درصد های حدود 15-20 فکر می کنند پیشنهاد می کنیم که این درس را جزو برنامه خود قرار دادند، چراکه برای پاسخ دادن به 2 یا 3 سوال معادلات دیفرانسیل مطالعه کمتری به نسبت ریاضی 2 نیاز است و احتمال پاسخگویی سوالات این درس نیز بیشتر است.

   

  ریاضیات مهندسی: مباحث این درس گستردگی نسبتا زیادی دارد و تسلط بر کل مباحث دشوار است، اما اگر به بالاترین درصدها فکر می کنید چاره ای جز تسلط بر حداقل نیمی از مباحث آن وجود ندارد. مواردی مثل بسل و فوریه!!!

   

   

  نحوه مطالعه و منابع زبان عمومی و تخصصی برای کنکور ارشد مهندسی نفت

  دوستانی که قصد دارن از ابتدای خرداد یا تیر واسه کنکور ارشد بخونن، باید ابتدا تمرکزشون روی درسهای عمومی به خصوص زبان، چراکه به نسبت "تمام" دروس دیگه، یادگیری زبان نیازمند مطالعه در طول زمان هست و به هیچ عنوان نمیشه در طی 1 یا 2 ماه جمع و جورش کرد!

  درس زبان عمومی و تخصصی در کنکور ارشد مهندسی نفت، تنها درسی هست که 30 سوال داره. 10 سوال اول مربوط به لغات، 5 سوال بعدی مربوط به گرامر هست که معمولا به صورت یک passage داده میشه که شما باید جاهای خالی رو پرکنید و 15 سوال بعدی 3 تا passage زبان تخصصی هست.

   

  قسمت اول: لغات

  این قسمت 10 سوال داره که حتی جواب دادن به 4-5 سوال هم میتونه بسیار خوب باشه. کسانی که توی کنکور به درصد های زبان بالا فکر می کنند حتما سوالای این قسمت رو جواب میدن ومتاسفانه خیلیا هم از این قسمت راحت میگذرن. از اونجایی که بیشتر سوالات قسمت Vocabulary کنکور ارشد در سطح کتاب 504 واژه هست، سعی کنید اولین کتابی که واسه لغات زبان می خونید همین کتاب باشه. این کتاب 42 تا درس داره که هر درس 12 کلمه داره.

  در مورد نحوه ی خوندن کلمات این کتاب هم بگم که از نظر من، بسته به اینکه سطح زبانتون در چه سطحی هست هر روز بین 1 تا 3 درس رو بخونید و بعد از یک هفته، قبل از اینکه کلمات درس جدید رو بخونید، اول کلماتی رو که 7 روز پیش خوندید یک دور مرور کنید، بعد درس و لغات جدید بخونید. حتی می تونید هر 14 درس یک بار درسایی که خوندید رو مرور کنید. وقتی که یک درس رو میخونید حتما کلمات جدیدش رو یادداشت کنید و نگه دارید، و هفته ی بعد که میخواید مرور کنید کلماتی که یادداشت کردید رو با تاکید بیشتری بخونید. کتاب دیگه ای که میتونه واسه لغات زبان کمکتون کنه کتاب 1100 واژه و همچنین جلد چهارم کتاب های راهیان نفت هست که بخش لغاتش، حدود 1200 تا کلمه در 3 سطح مختلف داره.

   

  قسمت دوم: گرامر

  اگر سطح زبانتون در حد زبان پیش دانشگاهی باشه و به مرور تست های گرامر سال های قبل یا کنکور های آزمایشی رو بزنید، واسه بیشتر داوطلبان کفایت می کنه. جواب ندادن این قسمت از سوالات زبان واقعا اشتباه هست، چرا که آسون ترین قسمت سوالات هست. پس از همین الان به فکرش باشید. کتاب آماده سازی گرامر برای toefl برای تسلط روی تست های کنکور مناسب است.

   

  قسمت سوم: زبان تخصصی

  سطح متونی که برای این قسمت نوشته میشه معمولا متوسط هست و ممکنه یک قسمت از یکی از کتاب های تخصصی مهندسی نفت باشه. ولی بعضی اوقات مثل کنکور سال 92 ممکنه داوطلبان رو غافلگیر کنن و متن هایی بسیار طولانی در حد هر متن 1 صفحه هم طرح کنن. اما در کل و در شرایط عادی، با تسلط بر کلمات انگلیسی و کاربردی مهندسی نفت، جواب دادن به سوالات این قسمت مشکل نیست و معمولا تمام داوطلبان حداقل 10 سوال از این قسمت رو میتونن جواب بدن. جواب دادن به سوالات زبان تخصصی 5-6 سال گذشته کنکور و کنکور های آزمایشی (البته اگر در کنکور های آزمایشی شرکت می کنید) برای این قسمت کاملا کافی هست.

   

  همچنین به منابع کنکور کارشناسی ارشد نفت, منابع کنکور کارشناسی ارشد, کنکور کارشناسی ارشد, کارشناسی ارشد, کارشناسی ارشد مهندسی نفت نیز برچسب خورده است

  0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

  0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی