پرش به

برای استفاده از تمام امکانات انجمن باید عضو شوید.
اگر قبلا عضو شده اید باید وارد انجمن شوید.
عضویت ... ورودتصویر

 • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
بدون پاسخ

#1 مدیر انجمن

مدیر انجمن

  مدیر کل

 • مدیر کل
 • 143 ارسال
 • تاریخ عضویت :
  پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۳
  • جنسیت:
   آقا
  • مقطع تحصیلی:
   لیسانس
  • رشته تحصیلی::نفت

  ارسالی شنبه ۱۹ مهر ۹۳

  آزمون كارشناسي ارشد سال 93 (بهمن 92)، رشته مهندسي عمران در يك روز برگزار شد. مهندسی عمران شامل شش درس می‌باشد. زبان، ریاضی، جامدات، خاک و پی، سیالات و هیدرولیک و دروس طراحی. از سال 89، درس تحلیل سازه و مقاومت مصالح در قالب یک درس به عنوان جامدات مطرح گردیدند. تعداد سؤالات درس جامدات در سال 93 همانند سال‌های 89، 90، 91 و 92،20 سؤال بود که به دلیل اینکه این دو درس در سرفصل‌های خاصی مشترک هستند تفکیک سؤالات درس دقیقاً امکان‌پذیر نیست. اما می‌توان گفت، معمولاً 10 سؤال به درس مقاومت مصالح و 10 سؤال به تحلیل سازه اختصاص دارد.

   

  مكانيك جـامدات
  از لحاظ بودجه‌بندی مباحث در درس جامدات، 2 سؤال به فصل تنش کرنش بارگذاری محوری از مقاومت مصالح، 2 سؤال از فصل پیچش مقاومت مصالح ، 3 سؤال از خمش مقاومت مصالح ، 1 سؤال از برش مقاومت مصالح ، 2سؤال از تبدیلات تنش کرنش و دایره موهر مقاومت مصالح، 7 سؤال کار مجازی و روش انرژی تحلیل سازه، 1 سؤال خط تأثیر تحلیل سازه، 2 سؤال از روش‌های دیگر محاسبه تغییر شکل، به خود اختصاص داده بود. لازم به ذکر است حل سؤالات تحلیل سازه در مبحث کار مجازی با روش‌های دیگر هم قابل حل است، ولی کار مجازی ساده‌ترین راه است.
  در سال‌های اخیر سؤال‌های درس جامدات از حالتی که فقط با دانستن یک نکته حل شوند، فاصله گرفته است و دانشجو باید مطلب را عمیق درک کرده باشد. اما با این وجود هنوز سؤالاتی وجود دارد که اگر دانشجو مقداری به مفاهيم مسلط باشد به راحتی می‌تواند به جواب درست برسد و روحیه خود را بالا ببرد و سپس روی تست‌هایی که چالش برانگیزتر هستند، وقت بگذارد. نکته اساسی که در این آزمون به چشم می‌آمد این بود که دانشجو نباید فقط بر مباحث و موضوعاتی که در سال‌های گذشته از آن‌ها سؤال آمده است سرمایه‌گذاری کرده باشد بلکه باید مفهوم کلی درس‌ها را عمیقاً دنبال کند تا اگر از موضوعات جدید نیز سؤال مطرح شد، دانشجو بتواند سؤالات را حل نماید. لازم به ذکر است در درس جامدات امسال، تفاوت فاحشی در سطح سؤالات وجود داشت به طوری که شاهد دو نوع سوال یعنی ساده و سخت بودیم و سوالات متوسط کمتر دیده شد كه مسلماً این موضوع در سنجش درست داوطلبان اختلال ایجاد می‌کند.

   

  مكانيك خاک و پی‌سازی

  تعداد سؤالات درس خاک وپی نیز 20 سؤال بود که 11 سؤال از درس خاک و 9 سؤال از درس پی بود. نكته‌اي كه در مورد سؤالات كارشناسي ارشد عمران درس خاک و پی به چشم مي‌خورد اين است كه با اینکه تقریباً از تمام مباحث سؤال طرح شده بود اما تقریباً 80 درصد سؤالات از مباحث (نشست، نشست تحکیم خاک، پی‌های سطحی و نشست پی) طرح شده بود.
  از لحاظ بودجه‌بندي در درس خاک از مبحث روابط وزنی حجمی 1 سؤال، دانه بندی وطبقه بندی خاک 1 سؤال، تراکم 1 سؤال، نفوذپذیری و تراوش 1 سؤال، تنش درجا وتنش افزوده 1 سؤال، نشست و نشست تحکیم خاک 3 سؤال، مقاومت برشی خاک 2 سؤال و مبحث پایداری شیروانی هم 1 سؤال طرح شده بود. همچنین در درس پی سازی از مبحث شناسایی پارامتر خاک 1 سؤال بود، در حالی که از مباحث پی‌های سطحی و نشست پی 5 سؤال، فشار جانبی خاک و دیوار حایل 2 سؤال، پی‌های عمیق و شمع 1 سؤال طرح شده بود.
  در سال‌هاي اخير كاملاً مشخص است كه روند سؤالات خاك و پي و به خصوص سؤالات پي رو به مفهومي‌تر شدن پيش رفته است. پس پاسخگويي به اين سؤالات مستلزم يادگيري مفاهيم اين درس مي‌باشد. سؤالات امسال از نظر کلی نسبت به سال قبل از سطح بالاتری برخوردار بود ولی از سال 91 آسان‌تر بود.

   

  رياضي عمومي 1 و 2
  سؤالات رياضي عمومي رشته‌ي مهندسي عمران در آزمون كارشناسي ارشد سال 93، به نسبت سال گذشته افزایش پیدا کرده بود و تعداد سؤالات 15 سؤال شده بود، که همین امر باعث شد مباحث بیشتری از مطالب پوشش داده شود، بنابراين هر تست وزن کمتری داشته است. 6 سؤال از این 15 سؤال به رياضي عمومي (1) و 9 سؤال به رياضي عمومي (2) اختصاص داشت. به لحاظ ضريب سختي مي‌توان گفت سؤالات امسال تقريباً هم‌ سطح سؤالات سال گذشته بودند. از این سؤالات 1 سؤال به مبحث مشتق اختصاص داشت (كه البته به نوعي با مبحث ترکیب توابع هم تركيب شده بود). به طور کلی از مبحث انتگرال‌ها 5 سؤال، از مباحث اعداد مختلط، سري‌ها، بردارها، حد و پيوستگي و تبدیل لاپلاس هر کدام یک سؤال و 4 سؤال نیز از مبحث دیفرانسیل و مشتق جزیی داشتیم.
  در كل داوطلبان اگر مي‌خواستند نتيجه‌ي مناسبي در اين درس كسب كنند، بهتر بود سؤالات را گزينشي پاسخ مي‌دادند و به هيچ‌وجه نبايد روحيه خود را با ديدن شكل و فرم سؤالات از دست مي‌دادند.
  در پايان ذكر اين نكته لازم است كه به نظر مي‌رسد، طراحان درس رياضي رشته‌ي مهندسي عمران تصميم خود را براي طرح سؤالات سطح بالا گرفته‌اند، چرا كه سؤالات رياضي عمومي 1 و 2 رشته‌ي مهندسي عمران تقريباً از سخت‌ترين نوع سؤالات در مقايسه با ساير رشته‌ها بود.
   
  مكانيك سيالات و هيدروليك
  مانند 3 سال گذشته امسال هم سؤالات این درس 20 سؤال مي‌باشد، که بین دو درس سیالات و هیدرولیک تقسیم شده است. طبق روال این سه سال 11 سؤال از درس سیالات و 9 سؤال از درس هیدرولیک طرح شده بود .
  همانند روند کلی کنکور، سؤالات این دروس هم به سمت مفهومی شدن سوق پیدا کرده‌اند به طوری که به صرف خواندن درس و حفظ مفاهیم و حل مسائلی اندک موفقیت در این درس ناممکن است .
  باید سعی شود با دقت و به صورت مفهومی و طبق برنامه‌ای از پیش تعیین شده تمامی مطالب پوشش داده شود و نکته‌اي جا نماند، در سه سال اخیر باب شده است که بودجه‌بندی را رعایت نمی‌کنند و پیش آمده است سؤالی که در تمام ادوار پایه اصلی کنکور بود، در این سه سال مورد پرسش قرار نگرفته است و یا مطابق انتظار نبوده است.
  در رابطه با بودجه‌بندی کنکور امسال می‌توان گفت، 2 سؤال از استاتیک سیالات، 1 سؤال از آنالیز ابعادی، 1 سؤال از قانون پایستگی و 3 سؤال از قانون برنولی، 1 سؤال از توابع حرکت، 2 سؤال از نیروهای وارد از طرف سیال، 1 سؤال از سکون نسبی، از فصل‌های درس هیدرولیک هر کدام 2 سوال آمده بود (در قسمت تحليل جدولي كاملاً اين را مشخص كرده‌ايم) و فقط از بخش آخر هیدرولیک 3 سؤال طرح شده بود.
  در مجموع در رابطه با درس سیالات می‌توان گفت سؤالات این درس در کنکور 93 ساده‌تر از کنکور 91 و سخت‌تر از کنکور 92 طرح شده بود و سؤالات سطح متوسط رو به سختی داشت، از طرف دیگر طرح چند سؤال زیبا و مفهومی از مشخصه‌های آزمون امسال بود.
  در درس هیدرولیک هم سؤالات ساده‌تر از 91 و سخت‌تر از 92 طرح شده بود که می‌توان لقب متناسب را برای این سؤالات انتخاب کرد. چند سؤال جدید و زیبا هم در این درس دیده می‌شد.
   
  طراحي (راه‌سازی و روسازی)
  در این دروس سطح سؤالات مانند سال قبل نبود و به راحتي امكان‌پذير نبود كه به سؤالات راهسازی با درصد خوبی پاسخ داد، و سؤالات روسازی باز هم از آیین‌نامه و غیر استاندارد طرح شده بود، البته اگر بتوان بر آیین‌نامه عنوان غیر استاندارد گذاشت.
  مي‌توان گفت سؤالات امسال در درس راهسازی نسبت به سال‌های پیش سطح بالاتری داشت.
  درس روسازی مانند پارسال به شدت غيراستاندارد طرح شده بود و مرجع اصلی این درس که کتاب طباطبایی است ملاک قرار نگرفته بود، طراح با توجه به تجربه زیاد خود در کار، مبنا را بر این قرار داده که داوطلبان هم باید به آیین‌نامه آگاه باشند، که این تصوری کاملاً اشتباه است. لازم به ذکر است که سؤالات این درس در دو سال گذشته از آیین‌نامه‌های روسازی طرح شده است که انصافاً ظلم در حق داوطلبان است. کما اینکه تمامی این سؤالات حفظی طرح شده‌اند و توانایی داوطلب در حل مسائل مربوط به روسازی اصلاً مورد سنجش قرار نگرفته است و به نظر مي‌رسد سؤالات امسال واژه غیر منطقی را كاملاً معنا کرده است.
  با روند كنوني انتظار مي‌رود كه سال بعد هم شاهد چنين اتفاقي باشيم، لذا به داوطلبان توصيه مي‌شود از خواندن آيين‌نامه غافل نشوند.
  همانطور که در سؤالات مشاهده كرديد، طرح نامناسب سؤالات درس روسازی حتی بودجه‌بندی سؤالات را هم مشکل می‌کند.
  لازم به ذکر است، بودجه بندی این درس در دو سال اخیر سلیقه‌ای بوده و می‌تواند به صورت دیگری در نظر گرفته شود .
  در پایان به عنوان توصیه ای برای داوطلبان باید گفت در دو سال اخیر دیده شده که سبک کلی سؤالات تغییر محسوسی کرده است و در خیلی از مواقع بودجه‌بندی سؤالات رعایت نمی‌شود. لذا توصیه می‌شود بر همه مطالب کتاب تسلط داشته باشند تا موفقیت نصیبشان شود.
   
  طراحي (فولاد و بتن)
  سؤالات این درس نيز به سمت مفهومی‌تر شدن پیش می‌رود و امکان طرح سؤالاتی بسیار مفهومی‌تر دور از انتظار نیست هر چند که در این دو سال در درس فولاد چنین سؤالاتی به ندرت دیده شده است.
  با توجه به این که در دو سال گذشته سؤالات درس فولاد سطح پایینی داشته است می‌توان انتظار داشت كه در سال آتی سؤالاتی به مراتب مشکل‌تر و مفهومی‌تر در این درس مورد پرسش قرار گیرد.
  در درس بتن هم که همواره شاهد سؤالات غیر استاندارد هستيم و بهتر است طراح محترم شرایط داوطلب در سر جلسه را در نظر گرفته و متناسب با آن به طرح سؤال بپردازد، همچنين وقت محدود هر سؤال باید توسط طراح مد نظر قرار گیرد. امسال هم مانند سال‌های پیش، ولی با وضعی بدتر سؤالات غیر استاندارد طرح شده بود.
  سؤالات فولاد امسال مانند سال قبل از سطح نسبتاً متوسطی از منظر سختی برخوردار بود و با توجه به ماهیت آن که کار طراح را برای طرح سؤال سخت می‌کند، سؤالات استانداردی را شاهد بودیم. البته جای طرح سؤالات مشکل‌تر در این درس همواره خالی است و با این سبک سؤالات فرق چندانی را بین افراد خیلی قوی و متوسط نمی‌توان قائل شد. البته شرایط سر جلسه معیار اصلی در بازده دانشجویان است.
  در درس بتن هم مانند هر سال شاهد سؤالات غیر استانداردی بودیم که سبب آزردگی خاطر داوطلبان در سر جلسه می‌شود و بازده آنها را به شدت پایین می‌آورد.

   

  همچنین به مهندسی عمران, کارشناسی ارشد, تحلیل آزمون کارشناسی ارشد, کارشناسی ارشد مهندسی عمران, کارشناسی ارشد مهندسی عمران 93, تحلیل کارشناسی ارشد عمران 93, کنکور و تحصیلات تکمیلی نیز برچسب خورده است

  3 کاربر در حال خواندن این موضوع است

  0 کاربر، 3 مهمان و 0 عضو مخفی