پرش به

برای استفاده از تمام امکانات انجمن باید عضو شوید.
اگر قبلا عضو شده اید باید وارد انجمن شوید.
عضویت ... ورودتصویر
* * * * * 1 رای

لايه آزمائي با ساق مته Drill Stem Test

مقاله مقالات مهندسی مقالات مهندسی نفت مهندسی نفت

 • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
بدون پاسخ

#1 مدیر انجمن

مدیر انجمن

  مدیر کل

 • مدیر کل
 • 143 ارسال
 • تاریخ عضویت :
  پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۳
  • جنسیت:
   آقا
  • مقطع تحصیلی:
   لیسانس
  • رشته تحصیلی::نفت

  ارسالی دوشنبه ۳۰ شهريور ۹۴

  در حين حفاري و يا تكميل چاه ، با برخورد به لايه اي از نفت و يا گاز ، در مورد آزمايش آن لايه تصميم گيري مي گردد . اين آزمايش كه در حضور دكل حفاري انجام مي گيرد ، لايه آزمائي با ساق مته Drill Stem Test ناميده مي شود و جهت انجام آن از ابزار بخصوصي استفاده مي گردد . (Drill Stem Tool )
  هدف اصلي از انجام اين آزمايش جمع آوري نمونه اي از سيال مورد نظر و اندازه گيري فشار لايه مي باشد و بديهي است در صورتيكه بتوان آزمايش خوبي انجام داد ، به كمك اطلاعات كسب شده از چاه بسياري از مجهولات مربوط به چاه و آن لايه بخصوص قابل محاسبه مي باشند . به طور مثال : نفوذپذيري لايه (Permeability) ، شاخص بهره وري (Productivity Index) افت فشار (Drow Done) در دبي هاي مختلف و حتي راندمان توليدي چاه (Flow Efficiency) نيز قابل محاسبه مي باشند . علاوه بر آنها نمونه جمع آوري شده از سيال در صورت تحت آزمايش قرار گرفتن در آزمايشگاه ، بسياري از مشخصات آن سيال را معلوم خواهد نمود .
  دستگاه به توسط لوله هاي بخصوصي به داخل چاه فرستاده مي شود (Drill Pipe) و به طور كل تشكيل شده است از دو (يابيشتر) دستگاه فشارسنج داخل چاه ، كه فشار سنج بالائي، فشارداخلي لوله مزبور و فشارسنج پائيني فشار خارج آنرا اندازه گيري مي نمايند . ( به هر صورت فشار داخلي چاه اندازه گيري مي شود ) .
  دستگاه توسط مجرابند (Packer) در عمق مورد نظر ثابت نگهداشته مي شود . توسط شيرهائي كه دارد قابليت بازوبسته شدن را دارد . پس از قرار دادن دستگاه ، چاه را طبق برنامه اي تنظيمي بازكرده و سپس مي بندند . در حقيقت فشار داخلي چاه را ، چه وقتي كه باز است و چه زماني كه بسته مي شود اندازه گيري مي كنند .
  طرز عمل دستگاه فشارسنج تقريباً مشابه همانست كه در قسمت اندازه گيري فشار داخلي چاه مشروح است و با بيرون آوردن دستگاه از چاه ، نمودارهاي رسم شده از فشار نسبت به زمان را توسط دستگاه بخصوصي مي خوانند و از ارقام بدست آمده جهت انجام محاسبات استفاده مي گردد .
  سيال از طريق سوراخهائي كه بر روي دستگاه موجود است به داخل آن نفوذ كرده و بدين ترتيب با گذشتن از مسير داخلي آن به قسمت بالاتر مي رسند كه در نتيجه در مسير اندازه گيري فشار قرار مي گيرد . اتفاق مي افتد كه سيال در مسير حركت ( به خاطر همراه داشتن مواد زائد و به صورت معلق ) فشارسنج فوقاني و يا حتي سوراخهاي موجود بر روي دستگاه را به طور كل و يا مختصري مسدود نمايد . بديهي است در اين صورت فشارهائي كه از فشارسنج فوقاني خوانده مي شوند چندان قابل قبول نيستند .

  همچنین به مقاله, مقالات مهندسی, مقالات مهندسی نفت, مهندسی نفت نیز برچسب خورده است

  0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

  0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی